Raporty pochodzące z Wielkiej Brytanii wskazują, że brytyjscy szefowie bezpieczeństwa mogli dać premierowi Borisowi Johnsonowi zielone światło, aby umożliwić Huaweiowi budowę brytyjskich sieci 5G. Wszystko to pomimo obaw, że chiński rząd może wykorzystać technologię tej firmy do szpiegowania innych krajów. Jest to dość zaskakująca wiadomość, biorąc pod uwagę deklaracje padające podczas ostatniego spotkania państw członkowskich NATO.

Wielka Brytania wybiera Huaweia

Huawei 5G Wielka Brytania
Z ust pewnego członka brytyjskiego rządu miały paść następujące słowa, które podsumowują całą sytuację:

Równowaga między bezpieczeństwem narodowym a korzyściami gospodarczymi dla Wielkiej Brytanii jest czymś, co, jak jesteśmy przekonani, możemy osiągnąć.

Nie zaprzeczają oni więc temu, że Huawei jest zagrożeniem, chociaż nie ma na to dowodów. Jednocześnie decydują się na wybór tej firmy do budowy sieci, ze względu na niższą cenę. Warto tu zaznaczyć, że producent ten założył w UK cały oddział i przekazał tamtejszym specjalistom wgląd do wszelkich akt i schematów urządzeń 5G. Mimo dokładnego dochodzenia nie odnaleziono żadnych dowodów na to, że firma ta szpieguje dla władz Chin.

Zobacz też: Xiaomi Watch Color zapowiedziany – premiera nowego smartwatcha już na dniach

Oczywiście mogę się mylić, ale z mojego punktu widzenia to Wielka Brytania doskonale zdaje sobie sprawę z niewinności Huaweia, nie chce jednak zadzierać z USA. Z drugiej strony taka decyzja sama w sobie może prowadzić do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi. Taka retoryka będzie jednak dobrym punktem do łagodzenia konfliktu z Trumpem. Warto też zaznaczyć, że Huawei ma brać udział jedynie w budowie sieci cywilnej, natomiast za najbardziej wrażliwymi elementami na stać inna firma. Jednak to również wygląda na działanie mające obłaskawić Amerykanów.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.