Władze zawsze szukają nowych metod w walce z oszustwami podatkowymi. Wydaje się, że rząd francuski właśnie dostał takie narzędzie w swoje ręce. Dzięki niedawnemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, poborcy podatkowi będą mogli wkrótce zbadać w mediach społecznościowych rachunki potencjalnych osób uchylających się od płacenia podatków pod kątem dowodów na nadużycia.

Zdjęcia na Facebooku dowodem w urzędzie skarbowym

Facebook urząd skarbowy
Dane, które władze francuskie będą teraz mogły przeglądać, obejmują takie treści jak posty, opisy profili i zdjęcia. Jak można sobie wyobrazić, niektórzy ludzie nie są zbyt zadowoleni z tego najnowszego rozwiązania i uważają, że stanowi ono zagrożenie dla prywatności. Jest to słuszna obawa. Oczywiście, zamieszczanie w mediach społecznościowych treści, które chcemy zachować w tajemnicy, zawsze było nierozsądne. Jednak trudno jest powiedzieć, jakie treści mogą stanowić dowód na uchylanie się od płacenia podatków. A co, jeśli umieścisz zdjęcie nowego samochodu lub drogiego smartfona? Co w przypadku, kiedy na zdjęciu znajduje się cudzy samochód?  Czy w ten sposób obywatel Francji znajdzie się na radarze urzędu skarbowego? A może istnieją inne dowody, których tamtejszy urząd skarbowy szuka?

Zobacz też: The Talos Principle za darmo w Epic Games Store

Na pewno jednak te nowe zasady po prostu zniechęcą ludzi do umieszczania w mediach społecznościowych, a przynajmniej zmuszą ich do cenzury. W każdym razie warto zauważyć, że istnieje kilka ograniczeń dotyczących tych działań w zakresie gromadzenia danych. Na przykład władze nie mogą uzyskać dostępu do żadnych treści, które są chronione hasłem i mogą wykorzystywać jedynie publiczne informacje i to umieszczone przez osobę, której dotyczą. Zawistni ludzie nie będą więc mieli tu pola do popisu, bo wrzucanie zdjęć samochodu sąsiada na Facebooka w niczym im nie pomoże. A tak poważnie: jestem przeciwnikiem oszustw podatkowych. Jednak czy to nie jest po prostu pretekst do wzmożonej inwigilacji?

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.