W zeszłym roku naukowiec z wykształcenia ze Stanford oszołomił świat, ujawniając, że stworzył pierwsze genetycznie zmodyfikowane dzieci za pomocą narzędzia CRISPR/Cas9. Teraz He Jiankui i dwóch jego współpracowników zostało skazanych na trzy lata więzienia w wyniku tajnego procesu w Chinach. Według chińskiej państwowej agencji informacyjnej Xinhua zespół został skazany za nielegalną praktykę medyczną, a dokładniej wykonywanie edycji genów ludzkich embrionów w celach reprodukcyjnych.

Ukarani za genetyczne modyfikowanie dzieci

Ukarani za genetyczne modyfikowanie dzieci

Zespół również grzywnę w wysokości 3 mln juanów, czyli około 1 635 000 PLN. Dodatkowo zostanie objęty dożywotnim zakazem stosowania medycyny reprodukcyjnej. Na opublikowanej przez nich pracy naukowej znalazło się łącznie dziesięciu autorów, ale nie jest jasne, czy inni również zostaną ukarani. Wszystko dlatego, że wiele informacji na temat procesu jest nieweryfikowalnych, z wyjątkiem informacji pochodzących z chińskich źródeł państwowych. On i jego współpracownicy zmienili u dzieci gen CCR5 w sposób, który mógłby uczynić je odpornymi na wirusa HIV. Według Xinhua zespół pomagał w rozmnażaniu wielu par osób zakażonych tym wirusem. Po modyfikacji embrionów wszczepiono je dwóm kobietom, które ostatecznie urodziły trzy niemowlęta. Po raz pierwszy władze chińskie potwierdziły obecność trzeciego dziecka z edycją genową.

Zobacz też: Naukowcy dokonali teleportacji kwantowej pomiędzy dwoma procesorami

Sąd zauważył, że technika edycji genów nie została zweryfikowana pod względem bezpieczeństwa i skuteczności. Zwrócił także uwagę, że oraz że He Jiankui i jego zespół fałszowali dokumenty, aby przekonać pacjentów i lekarzy do pomocy. Zespół podobno powiedział pacjentom, że są oni częścią próby szczepionki na AIDS, a nie modyfikacji genetycznych. Wkrótce po ujawnieniu prób CRISPR, eksperci potępili je jako nie do przyjęcia oraz niemoralne i nieetyczne. Wkrótce potem, chińskie władze rozpoczęły dochodzenie i ostatecznie zatrzymały członków zespołu. A co Wy myślicie o takich modyfikacjach u ludzi? Jest to zbrodnia przeciwko życiu i narażanie nienarodzonych dzieci na nie do końca przewidywalne konsekwencje, czy też szansa na przyśpieszenie ewolucji człowieka?

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.