W piątek Chiny ogłosiły, że do pierwszej połowy przyszłego roku zakończą budowę swojego systemu nawigacji satelitarnej. Z powodu chęci odcięcia się od amerykańskiej technologii Państwo Środka zaczęło wkładać więcej sił w jej budowę. Kraj ten bowiem zamierza całkowicie zrezygnować z sieci GPS. Nie wiadomo czy smartfony sprzedawane na pozostałe rynki, niż wewnętrzny także będą pozbawione tej opcji.

Beidou zostanie ukończone w przyszłym roku

Beidou

Chińska sieć satelitów Beidou będzie pierwszą usługą, która będzie na tak dużą skalę konkurować z GPS. Oczywiście istnieją także inne systemy nawigacyjne, jak na przykład europejski GALILEO, jednak są znacznie mniejsze. Co ważniejsze, Beidou już teraz ma dużą bazę użytkowników. Ponad 70% chińskich smartfonów jest gotowych do korzystania z jej usług pozycjonowania. Sieć Beidou jest integralną częścią długoterminowych planów Chin dotyczących zdominowania następnej generacji usług telekomunikacyjnych. Przy okazji stanowi ona istotne wyzwanie dla hegemonii USA w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej.

Zobacz też: Xiaomi stworzyło elektronicznego judasza

Zgodnie z oświadczeniem dyrektora projektu, Chiny planują wystrzelenie dwóch ostatnich satelitów potrzebnych do uruchomienia systemu Beidou do czerwca 2020 roku. Przewidując system, w którym globalny system pozycjonowania i technologie sieci bezprzewodowych piątej generacji działają w parze, Chiny mogłyby mieć lwią część rynku nowych usług telekomunikacyjnych. Test, jak te technologie mogą działać w tandemie, jest opracowywany w Wuhan, gdzie zarówno technologie mapowania 5G, jak i Beidou zostaną wykorzystane do stworzenia autonomicznego stanowiska testowego dla pojazdów na 28-kilometrowym odcinku drogi.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.