Galaxy S10

Czy wyższa rozdzielczość wyświetlacza bardziej zużywa baterię?

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Wciąż czekamy na nową technologię akumulatorów, która mogłaby sprawić, że przestaniemy ładować smartfony raz na dzień, a zaczniemy raz na tydzień. O ile sama degradacja obecnych ogniw nie daje się nam we znaki tak często, jak kiedyś, to jednak częste ładowanie nie jest dla nich zdrowe. Producenci stosują od groma technik, aby pozwolić nam zmniejszyć zużycie energii w naszych urządzeniach mobilnych. Wśród nich niektórzy mogliby postawić możliwość ustawienia niższej rozdzielczości wyświetlacza. Tylko, czy faktycznie w parze idzie dłuższe działanie i rzadsze ładowanie?

Wyższa rozdzielczość wcale nie musi oznaczać, że bateria szybciej się rozładuje

Niezastąpiony PhoneBuff wziął na warsztat wspomnianą w poprzednim akapicie hipotezę i zestawił ze sobą Samsunga Galaxy S10+ z nim samym, ale z różną rozdzielczością. Domyślnie w ustawieniach jest wybrana opcja automatycznego dostosowywania liczby pikseli, ale możemy też ręcznie wymusić stałe QuadHD (1440p) lub FullHD (1080p), a nawet HD (720p). Zmienia to informację o zagęszczeniu punktów, przez co niektóre aplikacje mogą wyglądać nieco inaczej. Niemniej przejdźmy do właściwego zadania, czyli… nie, niższa rozdzielczość nie wpływa znacząco na zużycie energii. Jak pokazał powyższy test, tak kilkadziesiąt sekund różnicy w dwudniowym porównaniu oznacza tyle, co nic i jest traktowane jako błąd pomiarowy.

Zobacz też: Google zdecyduje się usunąć ograniczenie znane od czasów Nexusa 5.

Oczywiście pojawia się pytanie, dlaczego tak się stało? W końcu logika podpowiada, że mniej pikseli, to mniejsze zużycie energii, a przecież ta ucieka głównie przez wyświetlacz. Otóż wszystko sprowadza się do tego, że ekran Galaxy S10+ cały czas wyświetla wszystkie piksele, które są na swój sposób rozciągane, co doskonale jest widoczne na porównaniu pod mikroskopem na początku powyższego testu. Jednak też trzeba dodać, że różnice mogłyby wyjść na wierzch, gdyby na warsztat wziąć procesy, które wycisnęłyby 100% mocy obliczeniowej z zastosowanego układu. Wtedy wyszłoby na wierzch, że wydajność podczas prezentowania FullHD byłaby wyższa i teoretycznie zużycie energii mogłoby spaść. Jednak w codziennym użytkowaniu warto cieszyć się pełną rozdzielczością, o ile dostrzegacie różnice – na pewno akumulator na tym nie ucierpi.

Źródło: YouTube (PhoneBuff)

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy