ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ESA chce połączyć Mars Express chińskim łazikiem

Polska zmniejsza składkę na Europejską Agencję Kosmiczną

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Europejska Agencja Kosmiczna, w skrócie ESA, jest międzynarodowym przedsięwzięciem zajmującym się badaniami i podbojem kosmosu. W jego ramach firmy z krajów członkowskich mogą brać udział w istotnych misjach kosmicznych. Duże znaczenie ma tutaj wysokość opłacanej składki. Ta w przypadku Polski została obniżona z 54 mln do 34 mln euro. Nie jest to najlepsza wiadomość dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

Mniejsza składka na Europejską Agencję Kosmiczną

Mniejsza składka na Europejską Agencję Kosmiczną

Zmniejszenie składek na Europejską Agencję Kosmiczną sprawia, że głos Polski stał się znacznie mniej znaczący. Co za tym idzie, mniej polskich projektów ma szansę na realizację. Na szczęście nie wpłynie to na te, które już są realizowane. Jednak nowym będzie się znacznie trudniej przebić.

Polska składka do programów opcjonalnych ESA w następnej perspektywie to około 39 mln euro, a poprzednią perspektywę Polska kończyła ze składką około 54 mln euro. Będziemy mieli więcej konkurencji na polskim rynku, nie wiem, czy w tak młodym sektorze jest to dobre, będziemy musieli jako kraj wybrać pewne specjalizacje. Taka składka na pewno nie pozwala nam na odgrywanie wiodącej roli w kluczowych misjach. Należy przekonywać administrację, żeby ta składka w okresie 3-letnim rosła przynajmniej do tego poziomu, który mieliśmy w poprzedniej perspektywie.

– Twierdzi Paweł Wojtkiewicz, prezes zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Zobacz też: Sharp i Apple chcą wykupić wielką fabrykę odpowiedzialną za wyświetlacze

Nie wszystko jednak stracone. Sektor prywatny daje szanse polskim firmom na rozwinięcie skrzydeł niezależnie od rozgrywek politycznych.

Sektor kosmiczny to nie tylko programy ESA. Wierzę, że po tych 6 latach polskiego udziału w ESA niektóre firmy nabyły kompetencje i ustanowiły kontakty z firmami z Europy w taki sposób, że ich biznes w sektorze kosmicznym będzie niezależny od decyzji administracji i od tej składki. Ale jeżeli mówimy o opcjonalnych programach, to możemy prognozować, że nastąpi pewne spowolnienie. Nie będziemy mogli się tak rozwijać, jak to miało miejsce kilka lat wcześniej.

– Dodał ekspert.

Budzi to więc jakieś nadzieje na przyszłość. Szkoda tylko, że nasz Rząd zmniejsza składki na jeden z najbardziej przyszłościowych sektorów, jeśli chodzi o rozwój.

Źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy