ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xiaomi z aktualizacją sterowników Qualcomma

Xiaomi i Tencent oskarżone o nielegalne gromadzenie danych w Chinach

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Xiaomi i Tencent są obecnie przedmiotem dochodzenia ze strony chińskich władz. Zostały one oskarżone o nielegalne gromadzenie danych chińskich użytkowników. Rząd sklasyfikował te dwie firmy wśród największych firm w kraju nielegalnie gromadzących dane osobowe użytkowników. Dokładniej mówiąc, Ministerstwo Przemysłu, Informacji i Technologii (MIIT) sporządziło listę 41 aplikacji, które naruszają krajowe przepisy dotyczące gromadzenia i odsprzedaży danych osobowych.

Xiaomi i Tencent nielegalnie gromadzą dane chińskich użytkowników

xiaomi i tencent dane

Wśród aplikacji znajdujących się na tej liście znajdujemy Xiaomi Finance, Tencent QQ oraz QQ Reading — platforma dedykowana e-bookom. Znajdziemy tam także te innych chińskich gigantów, takich jak Sina Corp, który jest właścicielem portalu społecznościowego Weibo. Według Fossbytesa chińskie organy regulacyjne podwajają wysiłki na rzecz walki z aplikacjami, które nie są zbyt wrażliwe na pojęcie prywatności. Dlatego też usługi z dużą bazą użytkowników są szczególnie uważnie analizowane przez agentów MIIT. Chińskie ministerstwo rozpoczęło w szczególności w ubiegłym miesiącu kampanię mającą na celu stworzenie czarnej listy i zablokowanie aplikacji mobilnych, które nie są zgodne z obowiązującym prawem w dziedzinie gromadzenia i komercyjnego wykorzystania danych osobowych.

Zobacz też: Rosja ogłasza wielki sukces testów narodowej sieci

Właściciele smartfonów Xiaomi nie mają jednak powodów do obaw. Sprawa ta dotyczy jedynie Xiaomi Finance, które jest jednym z licznych działów firmy. Nie znaleziono jednak żadnych naruszeń ze strony działu odpowiedzialnego za produkty. Dlatego też nie ma powodów do obaw. Zwłaszcza że aplikacja należąca do Xiaomi Finance nie działa na rynku europejskim. Warto to podkreślić, ponieważ wiele osób może błędnie uznać, że smartfony tego producenta stanowią tutaj jakieś zagrożenie.

Źródło: GizChina

Sprawdź najnowsze wpisy