Na początku 2014 roku Google podjęło decyzję, która utrzymuje się do dzisiaj. Amerykanie postanowili, że Android będzie wspierał filmy MP4 ważące maksymalnie 2^32 bajtów, czyli dokładnie 4 GB. Standard ten wciąż jest żywy, ale wydaje się już być zdecydowanie przestarzały. Dlatego Amerykanie, po wielu prośbach deweloperów, w końcu myślą o wejście w świat 64-bitowy w kontekście nagrywania filmów. Jak się nietrudno domyślić, zmiana może pojawić się już w Androidzie 11, ale nie wyprzedzajmy faktów.

Android 11 otworzy się na filmy większe niż 4 GB – decyzja z 2014 roku się zestarzała

samsung galaxy note 3

Na początku 2014 roku smartfonem, który reprezentował Google, był tytułowy Nexus 5. Udany model od LG, któremu udało się wygrać z wielkimi wymaganiami, co do następcy legendarnego Nexusa 4. Jednak pamiętajmy, że Amerykanie nie są skłonni do stosowania kart pamięci. Dlatego przestrzeń na pliki wynosiła maksymalnie 32 GB (lub 16 GB). To było dość mało nawet na tamte czasy. Same karty pamięci też nie pomagały, gdyż ich formatowanie FAT32 nie obsługiwało plików większych niż 4 GB. Tym samym Google w tamtych czasach podjęło słuszną decyzję, aby obsługiwać filmy do tego rozmiaru. Nexus 5 nie nagrywał ich w 4K, mimo że chwilę wcześniej pojawił się pierwszy smartfon, który to potrafił – był to widoczny powyżej Samsung Galaxy Note 3. Tak zapomniane ograniczenie dzisiaj już daje o sobie znać – 4 GB pozwala na nagrywanie filmów w 4K i 30 FPS przez około 10-12 minut. Naturalnie oprogramowanie radzi sobie w ten sposób, że dzieli pliki, a użytkownik nawet tego nie widzi podczas rejestrowania. Mimo wszystko później trzeba je łączyć przed udostępnieniem, jeśli chcemy mieć całość w jednym.

Zobacz też: Retro Razr – zamień swojego smartfona w starą Motorolę z klapką.

Google już otwarcie mówi o zastosowaniu zapisu 2^64 bajtów i potwierdza pomyślne przejście testów – jedno nagranie jest w stanie zająć całą przestrzeń wszystkich dzisiejszych smartfonów (to blisko 20 tysięcy petabajtów). Jednak w dobie rosnącej popularności rozdzielczości 8K i samej liczby klatek na sekundę nic nie powinno nas zaskoczyć. Obecnie omawiana zmiana powoli jest wprowadzana do bibliotek Androida, które zapewne poznamy wraz z Androidem 11.

Źródło: XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.