USA twierdzi, że za sukcesem Huaweia nie stoi innowacyjność, a chiński rząd. Według The Wall Street Journal, władze Państwa Środka przyznały producentowi równowartość aż 75 miliardów dolarów pomocy finansowej. To miało pozwolić firmie na swobodniejsze wydawanie pieniędzy, niż byłoby to możliwe w innym przypadku. Gazeta szacuje, że Huawei otrzymał 46 miliardów dolarów w postaci pożyczek i linii kredytowych od państwowych pożyczkodawców. Dodatkowe 1,6 miliarda miało zostać przyznanych w ramach dotacji. W latach 2008-2018 dzięki zachętom skierowanym do chińskich firm technologicznych firma mogła również zaoszczędzić aż 25 mld dolarów na podatkach, a także 2 mld dolarów na zakupach gruntów.

Huawei zaprzecza, że dostał 75 miliardów dolarów od rządu

Huawei 75 miliardów

Być może chińscy dyplomaci również pomogli firmie. Według dokumentów sądowych uzyskanych przez WSJ rząd pomógł Huawei w zamknięciu transakcji w Pakistanie. Miał on zaoferować rządowi tego kraju 124,7 mln dolarów pożyczki za pośrednictwem Export-Import Bank of China. Ten kontrolowany przez państwo bank zrzekł się większości z trzech procent rocznych odsetek od tej 20-letniej pożyczki. Problem polegał jednak na tym, że rząd Pakistanu musiał pominąć tradycyjną procedurę przetargową i przyznać kontrakt chińskiemu producentowi. Huawei odpowiedział na ten artykuł w serii tweetów i obszernym oświadczeniu:

Po raz kolejny The Wall Street Journal opublikowała nieprawdę o Huawei na podstawie fałszywych informacji. Tym razem dzikie oskarżenia o finanse Huawei ignorują nasze 30-letnie inwestycje w badania i rozwój, które napędzały innowacje i cały przemysł technologiczny.

Zobacz też: ByteDance zaprzecza sprzedaży TikToka

Huawei powiedziała również, że zastrzega sobie prawo do podjęcia kroków prawnych przeciwko WSJ za szereg nieszczerych i nieodpowiedzialnych artykułów. Producent podał swoje wydatki na badania i rozwój jako powód swojego ciągłego sukcesu. Podkreślił, że w ciągu ostatnich 30 lat wydał od 10 do 15 procent swoich rocznych dochodów rozwijających nowe technologie i produkty. Zaprzeczył również specjalnemu traktowaniu przez chiński rząd.

Źródło: Engadget

 

[Aktualizacja] Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie od Huawei:

 

Artykuł opublikowany przez The Wall Street Journal oparty jest na fałszywych informacjach i niepoprawnie wyciągniętych wnioskach.  W tekście pojawiają się spekulacje odnośnie tego,  w jaki sposób Huawei osiągnął swoją obecną pozycję.  Prawda jest zaś taka, że sukces Huawei jest wynikiem 30 lat intensywnych inwestycji w badania i rozwój, koncentracji na potrzebach klientów oraz na wysokim zaangażowaniu ponad 190.000 pracowników. The Wall Street Journal jest profesjonalnym medium, pada więc pytanie o  motywy i cel opublikowania artykułu.

  • Huawei jest prywatną firmą należącą w całości do swoich pracowników. W ciągu ostatnich ponad 30 lat inwestowaliśmy corocznie od 10% do 15% naszych przychodów w badania i rozwój. Nasze inwestycje w ten obszar w ciągu ostatniej dekady wyniosły prawie 73 miliardy dolarów amerykańskich. Tylko w 2018 r. nasze wydatki na badania i rozwój osiągnęły poziom 15 mld dolarów, co czyni Huawei piątym co do wielkości na świecie pod względem wydatków na R&D (wg EU Industrial R&D Investment Scoreboard 2018). Plasuje to Huawei znacznie wyżej niż takie firmy jak Cisco, Nokia i Ericsson, które zajęły odpowiednio 25., 27. i 43. miejsce. Od 2009 do 2019 roku Huawei wydał ponad 4 mld dolarów na sieć 5G. To więcej niż łączna suma inwestycji 5G wszystkich głównych dostawców sprzętu w USA i Europie razem wziętych. Tak duże inwestycje w badania i rozwój stały się siłą napędową innowacji i rozwoju firmy Huawei oraz są kluczowym czynnikiem jej sukcesu.
  • Relacje Huawei z rządem chińskim nie różnią się od stosunków każdej innej prywatnej firmy, która działa w Chinach. Podobnie jak inne firmy technologiczne, które działają w Państwie Środka, również te z zagranicy, Huawei otrzymuje pewne wsparcie regulacyjne od chińskiego rządu. Nigdy nie byliśmy jednak w żaden sposób specjalnie traktowani. Kapitał obrotowy Huawei pochodzi przede wszystkim z naszej własnej działalności gospodarczej i finansowania zewnętrznego, a nie z dotacji rządowych. W ciągu ostatnich 10 lat 90% naszego kapitału obrotowego pochodziło z własnej działalności biznesowej. Finansowanie zewnętrzne Huawei oparte jest na zasadach rynkowych, a nasz koszt zadłużenia zgodny jest z rynkowymi standardami.
  • Faktem jest, że każda firma technologiczna działająca w Chinach, o ile spełnia określone warunki,  ma prawo do pewnych subsydiów ze strony rządu. Dotyczy to również firm pochodzących z zagranicy. Subwencje udzielane firmom technologicznym są przede wszystkim wykorzystywane do wspierania programów badawczych. Huawei, tak jak każda inna firma, ubiega się o rządowe wsparcie. Jak zresztą napisano w artykule, powszechnym zjawiskiem jest to, że rządy państw zachodnich także oferują subsydia w celu wsparcia technologicznych programów badawczych. W ciągu ostatniej dekady całkowita kwota, jaką Huawei otrzymał w ramach dotacji na badania i rozwój od rządów zarówno w Chinach, jak i poza nimi, wyniosła mniej niż 0,3% naszych całkowitych dochodów. W 2018 roku otrzymaliśmy kwotę równą zaledwie 0,2% naszych rocznych dochodów.
  • W ostatnim czasie The Wall Street Journal opublikował szereg nierzetelnych i nieprawdziwych artykułów na temat Huawei. Teksty te poważnie zaszkodziły naszej reputacji. Huawei zastrzega sobie prawo do podjęcia działań prawnych w celu ochrony swojego dobrego imienia
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.