Rosja chce zakazać kryptowalut

Rosja ogłasza wielki sukces testów narodowej sieci

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja zaczęła pracę nad uniezależnieniem swojej technologii i infrastruktury. W listopadzie weszła w życie rządowa ustawa o suwerennym internecie, która umożliwia blokowanie treści w sytuacji kryzysowej. Dodatkowo prezydent Władimir Putin niedawno podpisał ustawę, która zakazuje sprzedaży urządzeń bez zainstalowanych wcześniej aplikacji rosyjskich. Dzisiaj Rosyjskie Ministerstwo Komunikacji ogłosiło, że z powodzeniem przetestowało ogólnokrajową alternatywę dla internetu.

Rosja ogłasza sukces Runetu

Rosja Runet sukces

Sposób funkcjonowania tej sieci nie jest jasny. Ministerstwo Komunikacji twierdzi, że użytkownicy nie zauważyli żadnych zmian w typowym użytkowaniu sieci w fazie testów. Kraje takie jak Chiny, Iran i Arabia Saudyjska już ograniczyły dostęp swoich obywateli do Internetu i sposób, w jaki mogą oni komunikować się ze sobą w sieci. Rosyjski projekt, nazwany Runet, prawdopodobnie podąża za tym przykładem i pozwala rządowi na filtrowanie treści przez własnych cenzorów.

Zobacz też: Hindusi zaczynają dominować swoimi aplikacjami – kolejny kraj staje się potęgą?

Runet nakłoniłby dostawców usług internetowych i telewidzów do skonfigurowania internetu w swoich granicach jako gigantycznego intranetu. Dokładnie tak samo, jak robi to duża korporacja.

— powiedział w wywiadzie dla BBC profesor Alan Woodward, informatyk z Uniwersytetu Surrey.

Ten rodzaj infrastruktury utrudniłby nawet sieciom VPN dostęp do zablokowanych treści. Trudno jest powiedzieć, jak udany był test, który odbył się 23 grudnia. W końcu możemy liczyć jedynie na informacje rosyjskich władz w tej sprawie. Sytuacja ta budzi obawy wśród wielu specjalistów. Uważają oni, że światowa sieć może się z czasem zamknąć i zostać zastąpiona przez sieci narodowe, które będą pod ścisłą kontrolą władz.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy