Chińska firma Baidu we współpracy z Samsungiem rozpoczęła produkcję akceleratora AI KUNLUN, który ma pracować w rozwiązaniach chmurowych. Jest on oparty na architekturze XPU Baidu i został zbudowany w procesie technologicznym 14 nm. Mimo że jego produkcja już trwa, to ruszy pełną parą dopiero na początku 2020 roku. Jest to pierwszy akcelerator AI typu cloud-to-edge od Baidu.

KUNLUN – dzieło Samsunga i Baidu

KUNLUN Samsung Baidu

KUNLUN zostanie wyposażony w pamięć o wysokiej przepustowości sięgającej do 512 GB/s. Ma on osiągnąć wydajność do 260 TOPS przy 150 W. Szacuje się, że w przetwarzaniu języka naturalnego KUNLUN zapewnia trzykrotny wzrost w stosunku do istniejących rozwiązań GPU i FPGA. Dzięki niemu Baidu dąży do zapewnienia różnych zaawansowanych funkcji AI, takich jak ranking wyszukiwania, rozpoznawanie mowy, przetwarzanie obrazu, przetwarzanie języka naturalnego i uczenia maszynowego. Gigant chce także zaistnieć na rynku autonomicznych samochodów. Układy te mają odegrać istotną rolę w układzie autonomicznej jazdy.

Zobacz też: Chiny decydują się na gest dobrej woli w stronę USA

Ouyang Jian będący architektem układów krzemowych w Baidu, wyjaśnia znaczenie partnerstwa z Samsingiem:

Jesteśmy podekscytowani, że razem z Samsungiem staniemy na czele branży HPC. Baidu KUNLUN jest bardzo pracochłonnym projektem. Wymaga nie tylko wysokiego poziomu niezawodności i wydajności jednocześnie, ale jest również kompilacją najbardziej zaawansowanych technologii w przemyśle półprzewodników. Dzięki najnowocześniejszym technologiom procesowym firmy Samsung i kompetentnym usługom tej firmy udało nam się nie tyle osiągnąć, ile przekroczyć nasz cel, jakim jest oferowanie najwyższej jakości doświadczeń użytkowników AI.

KUNLUN Samsung Baidu
Współpraca Baidu z Samsungiem otworzyła drzwi do technologii I-Cube firmy Samsung, technologii umożliwiającej połączenie w formie interkonektu pomiędzy urządzeniem logicznym a pamięcią taką jak HBM lub HBM2. Decydując się na rozwiązanie interkonektowe firmy Samsung, można osiągnąć większą gęstość i większą minimalną przepustowość układu. Ta konstrukcja oferuje poprawę o 50% w zakresie mocy do integralności sygnału.

Źródło: Wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.