Chiny od kilku lat produkują własne procesory pod marką Zhaoxin. Jednak z powodu wojny handlowej te przestają być produktem niszowym. Jeśli sytuacja geopolityczna się nie zmieni, to w ciągu najbliższych lat staną się głównymi układami w Państwie Środka. Jednak same podzespoły nie wystarczą, żeby się odciąć od USA. Dlatego też Chiny pracują nad własnym systemem operacyjnym, czyli Unity Operating System (UOS).

Chiński system operacyjny UOS

Chiński system operacyjny UOS

Chiny chcą całkowicie uniezależnić się od amerykańskiej technologii. Rozwój własnego systemu operacyjnego jest ważnym krokiem w kierunku technologicznej autonomii kraju. Dodatkowo własny system jest niezbędny, jeśli restrykcje rządowe, które zmuszają chińskie instytucje do wymiany całego sprzętu i oprogramowania komputerowego pochodzącego z zagranicy na produkty produkowane w kraju, w ciągu trzech lat mają wejść w życie. Deweloper stojący za UOS był w stanie wykorzystać procesory KaiXian KX-6000 i KaiSheng KH-30000 do pracy w wersji desktopowej i serwerowej UOS. Wspomniane wyżej chipy to najnowsze części 16 nm firmy Zhaoxin, w których zastosowano osiem rdzeni o taktowaniu do 3 GHz. Chiński producent procesorów przedstawił już swoje ambitne plany dotyczące następnej generacji układów.

Zobacz też: Broadcom szuka nabywcy na swój dział modemów

Dzięki nowemu, zintegrowanemu sterownikowi wyświetlania w systemie UOS, procesory KaiXian KX-6000 oferują lepszą wydajność obrazu i dźwięku. Układy obsługują również grafikę 3D i dekodowanie wideo w ultrawysokiej rozdzielczości, a także inne funkcje. Jeśli zaś chodzi o serwery, to firma twierdzi, że części KaiSheng KH-30000 wykazały się doskonałą stabilnością. Oprogramowanie UOS będzie nadal współpracować z Zhaoxin w celu optymalizacji i poprawy wydajności aplikacji. Tongxin Software dąży również do tego, aby inne chińskie chipy, takie jak Loongson, FeiTeng, ShenWei, Kunpeng i Hygon, współpracowały z UOS. System ten ma w przyszłości całkowicie wyprzeć Windowsa w Chinach.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.