Western Digital to prawdziwy weteran na rynku dysków twardych, który istnieje od 1970 roku. W czerwcu firma zapowiedziała nową serię dysków twardych, a zaprezentowała je już we wrześniu. Mowa oczywiście o 3,5-calowych jednostkach Western Digital Ultrastar DC HC650 o ogromnej pojemności 20 TB i Ultrastar DC HC550 mieszczącym 18 TB danych. Ich dystrybucja miała się rozpocząć dopiero w 2020 roku, jednak wygląda na to, że firma nie jest zbyt cierpliwa, bo pierwsze sample trafiają już do klientów.

Dystrybucja dysków HDD Western Digital o pojemności 20 TB i 18 TB rozpoczęta

Western Digital Logo

Pierwsze sample wspomnianych dysków zostały już wysłane. Choć wydawać by się mogło, że dyski HDD odchodzą w niepamięć, w rzeczywistości zainteresowanie nimi wciąż jest bardzo duże. W zasadzie ciężko się temu dziwić, bowiem świetnie nadają się one np. na magazyny danych, a w dodatku są znacznie tańsze od SSD-ków.

Zobacz także: Twórcy aplikacji Cerberus pogrążają się jeszcze bardziej – narzekania użytkowników znikają z forów

Ultrastar DC HC650 został wykonany w technologii SMR (Shingled Magnetic Recording), która w prosty sposób pozwala osiągnąć znacznie większą gęstość zapisu, ale niestety przy nieco wolniejszej prędkości. Z kolei 18-terabajtowy Ultrastar DC HC550 stworzono w oparciu o podobną technologię CMR. Jak już wspomniałem, obecnie firma wysyła tylko sample. Wysyłka „na poważnie”, czyli w większych liczbach, rozpocznie się już w pierwszej połowie 2020 roku. Bylibyście w stanie zapełnić aż tyle miejsca na dane? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Guru3D

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.