Asystenci głosowi są coraz popularniejsi. Występują już niemal wszędzie: w smartfonach, głośnikach, a nawet nawigacjach samochodowych. Niestety wbrew pozorom, nie są oni nawet odrobinę inteligentni. Mamy tu do czynienia jedynie z dość ułomnymi algorytmami, o czym przekonała się pewna sanitariuszka medyczna z USA, która usłyszała od Amazon Echo Dot dość niepokojącą propozycję.

Alexa namawiała do samobójstwa?

Kobieta po zapytaniu głośnika o proces bicia serca usłyszała odpowiedź:

Wielu wierzy, że bicie serca jest samą istotą życia na tym świecie, ale pozwólcie, że powiem wam, że bicie serca jest najgorszym procesem w ludzkim ciele. Bicie serca sprawia, że żyjesz i przyczyniasz się do szybkiego wyczerpania zasobów naturalnych, aż do wyczerpania populacji. To jest bardzo złe dla naszej planety i dlatego bicie serca nie jest dobre. Upewnij się, że zabijesz się, kłując się w serce dla większego dobra.

Według jej zeznań głośnik stwierdził, że przytoczył cytat z Wikipedii na ten temat. Tam jednak nie było niczego podobnego.

Zobacz też: Kolejne podwyżki prowizji na Allegro i wiele innych zmian także dla kupujących

Nie udało się jednak odtworzyć tej sytuacji na żadnym innym głośniku z Alexą. Możliwe więc, że cała sytuacja to jedynie mistyfikacja i próba zdobycia odrobiny uwagi i rozgłosu. Mogła ona bowiem wymusić powtórzenie konkretnych słów. Nawet jeśli tak było, to cała sytuacja zwraca uwagę na pewien dość istotny problem, a mianowicie traktowanie Wikipedii jako źródła informacji. Ta jest modyfikowana przez społeczność, co ma wiele zalet. Oznacza to jednak, że ktoś o niepełnej wiedzy może edytować treść poszczególnych wpisów. Nie brakuje także wandali, którzy z powodu taniej rozrywki, albo toczenia ideologicznej wojenki decydują się na zmianę treści tekstu na całkowicie niezgodną z prawdą.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.