Poniedziałek, 23 grudnia to ważny dzień dla mieszkańców Rosji. To właśnie dziś władze będą testować „suwerenny Internet”. Jak zapowiedziała Federalna Służba ds. nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i środków masowego przekazu – w dniu dzisiejszym cały kraj i jego systemy informatyczne zostaną celowo odłączone od światowej sieci. Rosja dąży do przygotowania własnej – niezależnej, aby przetrwać w momencie gdy globalna sieć zostałaby wyłączona, lub kraj stanie się celem cyberataku.

Czym jest suwerenny Internet Rosji?

suwerenny Internet Rosja

Niedawno w Rosji uchwalono projekt ustawy o suwerennym Internecie. Zgodnie z nim wszyscy operatorzy telekomunikacyjni musieli dostosować swoją infrastrukturę oraz wziąć udział w dzisiejszych testach. Cały ruch sieciowy kraju zostanie skierowany do określonych punktów wymiany. Pieczę nad nimi sprawuje Roskomnadzor, czyli organ odpowiedzialny za nadzór komunikacji w kraju. Wspomniane punkty będą filtrować ruch sieciowy. Połączenia między użytkownikami w Rosji mają działać bez problemu. Odrzucona zostanie tylko komunikacja z urządzeniami znajdującymi się poza granicami kraju. Rząd twierdzi, że test będzie przeprowadzany etapami i nie powinien znacząco zakłócić codziennego życia w sieci swoich obywateli.

Władze Rosji twierdzą, że suwerenny Internet jest potrzebny

suwerenny Internet Rosja

Prezydent Putin kilka dni temu podczas dorocznej konferencji prasowej odpowiadał na pytania dziennikarzy oraz aktywistów. Naturalnie są zaniepokojeni pomysłem odcięcia się od świata. Stwierdził, że „darmowy Internet i suwerenny Internet to pojęcia ze sobą sprzeczne”. Wytłumaczył także że to, co Rosja próbuje osiągnąć, to ewentualną niezależność w przypadku odłączenia od globalnej sieci. Ta jak wiadomo jest w dużej mierze kontrolowana przez zachód. Obecnie obowiązujące prawo mówi, że Roskomnadzor w przypadku poważnego ataku zza granicy może przejąć całkowitą kontrolę nad siecią kraju. Celem dzisiejszego testu jest więc sprawdzenie, czy infrastruktura kraju jest gotowa na taką ewentualność.

Zobacz także: Chiny całkowicie odcinają się od zachodniej technologii

Źródło: ZeroHedge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Arkadiusz Stec

Śledzi rynek smartfonów, komputerów oraz gier na wszystkie platformy. Mniej lub więcej, ale zawsze o czymś pisał. Jeżeli nie o grach, to o smartfonach. Wylewał także siódme poty na forach poświęconych konsolom w Polsce. Jego pierwszym Androidem w kieszeni był Cupcake i od tamtej pory jedynie raz romansował z iOS.