Wszystko wskazuje na to, że szykują się kolejne podwyżki prowizji na Allegro. W ostatnim czasie administracja serwisu przewidziała pewne udogodnienia dla kupujących, jednak osoby i firmy prowadzące działalność handlową na tej platformie nie mają w ostatnim czasie lekko.

Podwyżki prowizji na Allegro – w jakich kategoriach i od kiedy?

Podwyżki prowizji mają wejść w życie już od stycznia przyszłego roku. Będą one dotyczyć obuwia sportowego (z 10% na 12% lub na 12 zł + 6% od nadwyżki ponad cenę 100 zł). Wyjątkiem będą buty dziecięce, jednak i tu pojawi się podwyżka, tyle że mniejsza. Dokładnie z 10% na 11%. W dziale Motoryzacja Allegro podniesie maksymalną prowizję z 50 zł na 70 zł. W kategorii Pozostałe w dziale Motoryzacja prowizja wyniesie 10% i zniknie jej maksymalny limit, który dotychczas wynosił 50 zł. Prowizje mogą wzrosnąć także dla sprzedawców akcesoriów i części samochodowych oraz pojazdów.

podwyżki prowizji na allegro

Dzięki prowizji od sprzedaży (success fee), Allegro tworzy ekosystem handlowy, korzystny dla klientów i sprzedawców. Allegro nie tylko podwyższa ceny, ale zdarza się także je obniżać. Polityka cenowa uwzględnia specyfikę każdej kategorii i szerszy kontekst rynkowy – tak zmiany w prowizjach wyjaśniał w rozmowie z Business Insider Michał Bonarowski, zajmujący się public relations w Allegro. Pojawia się pytanie, czy podobne zdanie o działaniach Allegro mają sprzedawcy. Kiedy ostatnio informowaliśmy o zupełnie innych zmianach na tej platformie, pojawiło się sporo komentarzy krytykujących administrację platformy właśnie za wprowadzane modyfikacje w wysokości prowizji. Teraz pojawiają się kolejne podwyżki.

Na czym będzie polegała zmiana formuły serwisu?

Docelowo Allegro ma pozostać platformą z ofertami wyłącznie od firm oraz sklepów internetowych. Co w takim razie z prywatnymi użytkownikami, którzy sprzedają zalegające im w szafie ubrania lub inne przedmioty? Ci mają docelowo przenieść się na Allegro Lokalnie. Ten serwis ma stać się konkurencją dla bardzo popularnej platformy ogłoszeń lokalnych OLX. Sprzedawcy mający konto na Allegro mieli do stycznia 2020 roku zdecydować, czy chcą przenieść się na Allegro Lokalnie. Termin ten został jednak przedłużony do 30 czerwca 2020 roku. Ma to dać możliwość prywatnym sprzedawcom spokojne przyjrzenie się działaniu nowej platformy, jednocześnie nie każąc im od razu rezygnować z wystawiania ofert w ramach zwykłego Allegro.

podwyżki prowizji na allegro

Allegro Lokalnie daje m.in. możliwość negocjacji ceny. Sprzedających obowiązują prowizje, ale tylko w przypadku sprzedania przedmiotu. Prowizja wynosi wtedy 10% wartości towaru, ale jednocześnie nie więcej niż 50 zł.

Czytaj także: Kupujemy coraz mniej komputerów. Windows 7 wciąż ma się dobrze

To nie koniec zmian i nowości na Allegro

Dzień 7 stycznia został wyznaczony na start Społeczności Allegro. Ma być ona miejscem dla kupujących oraz sprzedających na dzielenie się spostrzeżeniami na temat platformy, a także na udzielanie sobie porad. Allegro ma też krócej przechowywać dane kupujących na swojej platformie bez rejestracji. Dotychczas informacje o takich użytkownikach były przechowywane przez 3 lata, teraz ma to być o rok krócej. Nowe przywileje mogą dostać sprzedawcy, którzy wystawiają swoje towary w Strefie Marek Allegro. Od 18 lutego ma zostać natomiast zwiększona częstotliwość wypłat dla sprzedających posiadających rachunki w zagranicznych bankach lub innych instytucjach płatniczych. Zmiana będzie dotyczyła m.in. kwot powyżej równowartości 10 tys. zł. Ich wypłata będzie zlecana nawet następnego dnia roboczego. Teraz pieniądze są przelewane tylko 1 i 14 dnia miesiąca. Allegro chce też wydłużyć listę przewoźników, do których potwierdzany jest status wysyłki. Taka zmiana ma usprawnić kwalifikację do programu Super Sprzedawca.

Źródło: Business Insider, CRN.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.