Procesory AMD Ryzen pierwszej generacji nadal sprzedają się bardzo dobrze. Wiele osób wybiera te układy jako budżetowe alternatywy droższych procesorów. Nie ma w tym nic dziwnego, rdzenie z rodziny Zen wciąż oferują wysoką wydajność. Sam co prawda mam układ z drugiej generacji, jednak jako że jest to APU, to posiada rdzenie z pierwszej. Przyznam, że wciąż sprawdza się to znakomicie do mniej zaawansowanej pracy. Nic więc dziwnego, że firma nie zamierza się wycofywać z ich produkcji. Co więcej, zamierza je nieco odświeżyć.

AMD odświeża pierwsze Ryzeny

AMD odświeża pierwsze Ryzeny
Ryzen 5 1600 został wprowadzony na rynek w 2017 roku z kodem YD1600BBAE widoczny na pudełku i procesorze. Jednak we wrześniu na stronach detalistów zaczął pojawiać się model YD1600BBBAF. Powszechnie stosowane narzędzia do wykrywania sprzętu, w tym CPU-Z i HWInfo, rozpoznają model AF jako stworzony w procesie technologicznym 12 nm. Natomiast oryginalnie ten układ w wersji AE został stworzony w procesie 14 nm. Oznacza to, że AMD po cichu wprowadziło na rynek odświeżony wariant tego popularnego sześciordzeniowca.

Zobacz też: E-taca i cyfryzacja kościołów: absurd czy naturalna kolej rzeczy?

Ta zmiana wbrew pozorom jest niezwykle istotna. Według pierwszych testów procesory AF pod obciążeniem dłużej utrzymują wysokie taktowanie i mniej się grzeją. To natomiast oznacza znaczną poprawę w wydajności dla graczy. W tym momencie tajemnicą jest, dlaczego AMD miałoby zmniejszać proces technologiczny w takim procesorze, nie chwaląc się tym. Możliwe, że produkcja w procesie 12 nm jest zwyczajnie tańsza i bardziej wydajna niż w starszym procesie. To jednak jedynie przypuszczenia. Na oficjalne stanowisko AMD musimy jeszcze poczekać.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.