Od miesięcy CDC ostrzega przed e-paleniem, dopóki nie ustali przyczyny tajemniczego, związanego z nim urazu płuc. Teraz organizacja potwierdza spekulacje, że octan witaminy E jest ściśle związany z EVALI, czyli urazem płuc związanym ze stosowaniem e-papierosów. W nowym badaniu klinicznym przeanalizowano próbki od 51 pacjentów z EVALI oraz grupę porównawczą 99 zdrowych osób. W badaniu zidentyfikowano octan witaminy E w płynie oskrzelowo-pęcherzykowego (BAL) u 48 z 51 pacjentów EVALI. Nie wykryła ona substancji chemicznej w płynie BAL u osób zdrowych.

Witamina E przyczyną urazów płuc e-palaczy

e0papierosy witamina E

Nie jest to do końca zaskakujące. W zeszłym miesiącu CDC stwierdziło, że podejrzewa, iż witamina E może odgrywać rolę w EVALI. Substancja chemiczna jest używana do rozcieńczania płynu w niektórych e-produktach zawierających THC. Można ją również znaleźć w niektórych produktach spożywczych i kosmetycznych. Wydaje się, że nie stanowi to problemu, gdy jest spożywana lub stosowana miejscowo. Jednak wcześniejsze badania sugerują, że może być bardziej szkodliwa przy wdychaniu. Liczba zgłoszonych przypadków EVALI wydaje się zmniejszać, ale CDC twierdzi, że nowe przypadki są zgłaszane co tydzień.

Zobacz też: Kolejna duża firma z USA otrzymała zgodę na handel z Huaweiem

Do 17 grudnia EVALI wystąpiło w USA u 2 506 osób, a CDC potwierdziło 54 zgony. CDC ostrzega, że może być więcej niż jedna przyczyna EVALI i nie wyklucza innych substancji i źródeł produktów. Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że e-papierosy mimo że są zdrowsze niż te tradycyjne, to wciąż są szkodliwe dla zdrowia. Nikotyna wciąż pozostaje trucizną, niestety wiele osób zdaje się o tym zapominać, przedstawiając vapowanie jako zdrową alternatywę dla klasycznego papierosa. Prawda jest jednak taka, że ona jest jedynie znacznie zdrowsza, a to duża różnica.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.