ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Szybszy Internet Plus

UKE sprawdził, kto oferuje najszybszy internet w Polsce

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Z informacji podanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dowiadujemy się, kto oferuje najszybszy internet w Polsce. Dane dotyczą zarówno internetu mobilnego, jak i stacjonarnego. Wszystko dzięki certyfikowanemu mechanizmowi monitowania jakości dostępu do internetu. W programie tym wzięło udział ponad 32 tys. użytkowników sieci. Przez rok działalności mechanizmu, wykonano ponad 440 tys. pomiarów.

Kto oferuje najszybszy internet w naszym kraju?

kto oferuje najszybszy internet

Jeśli chodzi o internet mobilny, liderem jest P4, czyli operator sieci Play. Niewiele gorsze wyniki osiągnęło Orange oraz T-Mobile, natomiast na końcu stawki znajduje się Polkomtel, operator sieci Plus. Wyniki nie są jednak oczywiste – P4 umożliwia najszybsze pobieranie danych, jednak najwolniejsze ich wysyłanie. Z kolei T-Mobile ma największe opóźnienie.

kto oferuje najszybszy internet

Wśród dostawców internetu stacjonarnego przoduje Inea. Drugie miejsce zajmuje Toya, a trzecie UPC. Dalej jest Orange, Netia, Vectra oraz Multimedia Polska.

Czytaj także: Wyłącz lokalizację! Wiedzą o Tobie wszystko! Przerażający raport

Jak dokładnie działa system przeprowadzania pomiarów?

Na stronie UKE czytamy:

W odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci aplikacja PRO Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar. Sprawdza m.in. takie elementy jak obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika. Mechanizm składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne, aplikacji WEB i mobilnych (działających na systemach Android oraz iOS). Zgodnie z prawem pomiar łącza stacjonarnego  wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług. Natomiast z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki pomiarów uzyskane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają przede wszystkim walor informacyjny. Przez rok użytkownicy wykonali niemal 30 tys. certyfikowanych pomiarów, a wszystkich ponad 440 tys. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 123,4 Mb/s w przypadku internetu stacjonarnego, a 23,4 Mb/s dla internetu mobilnego. Prędkość wysyłania danych to odpowiednio 44 i 11,1 Mb/s.

Źródło: uke.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy