Samsung produkuje procesory dla wielu różnych firm, takich jak Qualcomm i Intel. Jednak nigdy wcześniej nie prowadził takiej współpracy z Baidu. Firma ta często jest  nazywana chińskim Google. Koreański gigant będzie wytwarzać dla chińskiej wyszukiwarki procesor sztucznej inteligencji o nazwie Baidu KUNLUN. Rozwój został zakończony i układ wejdzie do produkcji masowej od początku przyszłego roku.

Samsung stworzy procesory dla Baidu

Samsung procesory dla Baidu

Baidu KUNLUN zostanie zbudowany w oparciu o własną architekturę procesora neuronowego XPU chińskiej firmy i wykonany w procesie technologicznym firmy Samsung 14 nm z rozwiązaniem pakietowym I-Cube. Rozwiązanie to integruje system-on-Chip i pamięć o wysokiej przepustowości tworząc jeden pakiet. Oznacza to, że cały układ zajmie mniej miejsca w urządzeniach.

Baidu KUNLUN jest ważnym kamieniem milowym dla Samsunga. Dzięki niemu rozszerzamy nasz obszar działalności poza aplikacje mobilne do centrów danych poprzez rozwój i masową produkcję układów AI.

— powiedział Ryan Lee, wiceprezes ds. marketingu odlewni w Samsung Electronics.

Zobacz też: Raspberry Pi jest znacznie bardziej popularne, niż moglibyśmy się spodziewać

Procesor AI ma przepustowość pamięci 512 GBps i może dostarczyć do 260 bilionów operacji na sekundę. I to wszystko przy mocy zaledwie 150 watów. Pozwoli to Baidu na obsługę wielu funkcji z chipem, takich jak duże obciążenia związane z AI, autonomiczne prowadzenie pojazdu, rozpoznawanie mowy, przetwarzanie języka naturalnego i wiele innych. Chińskie przedsiębiorstwa coraz częściej szukają alternatywy dla chipów, które wcześniej pochodziły od firm produkujących półprzewodniki w Stanach Zjednoczonych. Trwająca wojna handlowa między Państwem Środka a USA może jedynie przyczynić się do poszukiwania alternatyw. Współpraca Baidu może w przyszłości doprowadzić do pozyskania przez Samsunga większej liczby klientów z Chin. Jest to ważne partnerstwo, ponieważ koreański gigant stara się znacznie zwiększyć swoje zyski z tego segmentu nadchodzących latach.

Źródło: Sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.