Członek społeczności Reddit podobno odkrył konfiguracje graficzne nowej generacji APU firmy AMD Renoir. Jeśli nie wiecie co to APU, to już wyjaśniam: chodzi tu o procesory AMD ze zintegrowaną kartą graficzną. Szczegóły na temat ich specyfikacji zostały ukryte głęboko w grudniowej edycji sterowników AMD Bootcamp Drivers z grudnia 2019 roku. Przyznam, że robią mniejsze wrażenie, niż pierwsze przecieki na ich temat.

Konfiguracje AMD APU Renoir

AMD APU Renoir

Oczekuje się, że AMD zastosuje w nich swoją mikroarchitekturę Zen 2. Układy te zawsze były generację rdzenia do tyłu. Np. w czasach generacji Zen+ dostawały rdzenie Zen, a w obecnie, kiedy pozostałe procesory Czerwonych działają na rdzeniach Zen2, to APU wykorzystują Zen+. Następna generacja APU ma być wytwarzana w procesie technologicznym TSMC 7 nm, podobnie jak inne procesory z obecnej oferty AMD. Niestety, poprzednie poprawki Linuksa zdają się wskazywać, że Renoir będzie nadal korzystał z grafiki Vega. To oznacza, żee Navi nie zadebiutuje w przestrzeni APU tej generacji.

Zobacz też: Streaming to fenomenalne rozwiązanie. Cieszę się, że istnieje

Odkryte ostatnio informacje pokazują, że AMD może przygotowywać mnóstwo układów scalonych Renoir zarówno dla rynku laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Według przecieków ma istnieć aż 28 różnych układów Renoir, po 14 dla każdego segmentu. Jak zwykle będą to zwykłe APU i ich odpowiedniki Pro. Począwszy od komputerów stacjonarnych, Renoir będzie dostępny w wersjach o TDP 65 W i 35 W. Wspomina się o sześciu jednostkach APU Renoir 65 W i ośmiu 35 W. Modele o wyższej wydajności mają oferować 6 rdzeni i 12 wątków. Dla przypomnienia najwydajniejsze APU, czyli Ryzen 3400G to układ 4 rdzeni i 8 wątków. Jeśli zaś chodzi o rdzenie graficzne, to mają one występować wariantach 8, 9, 10 lub 11 jednostek. Wcześniejsze przecieki mówiły nawet o 15 rdzeniach graficznych, jest to więc spore rozczarowanie. Z drugiej strony, modele 35 W będą zawierały 3, 4, 6, 8 lub 10 rdzeni graficznych.

APU dla laptopów

Renoir na laptopach będzie występować w wariantach TDP 45 W i 15 W TDP. AMD ma zamiar przygotować sześć procesorów o mocy cieplnej 45 W i osiem 15 W. Układy o mocy 45 W mogą być wyposażone w 8, 9, 10 lub 11 rdzeni graficznych. Co ciekawe najwydajniejsze z nich mają dostać układy Vega 12 lub 13, co stawiałoby je wyżej od wariantów dla komputerów stacjonarnych. Modele o mocy 15 W będą dostępne w wyżej wymienionych konfiguracjach, jednak o wyraźnie niższym taktowaniu. Szczerze mówiąc, mam nadzieję, że akurat informacje z tego przecieku się nie potwierdzą.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.