Pod koniec dekady firma analityczna App Annie opracowała listę największych aplikacji mobilnych z ostatnich dziesięciu lat. Listę zdominował oczywiście Facebook i podległe mu aplikacje jak WhatsApp i Instagram, jednak nie brakuje tutaj pozycji, które są istnym zaskoczeniem. Listy te dotyczą pobrań zarówno ze Sklepu Google, jak i AppStore, pokazują więc cały przekrój rynku, a nie jedynie jego fragment.

Najpopularniejsze aplikacje dekady

Najpopularniejsze aplikacje dekady
Korzystając z danych Google Play i iOS, App Annie informuje, że Facebook był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Po niej pojawiły się komunikatory Facebook Messenger, WhatsApp i Instagram — wszystkie należące do niebieskiego portalu społecznościowego. Snapchat i TikTok także sobie świetnie radzą. Przyznam jednak, że obecność UC Browser jest tutaj bardzo zaskakująca.

Najpopularniejsze aplikacje rozrywkowe dekady

Najpopularniejsze aplikacje dekady

 

Jeśli chodzi o aplikacje czysto rozrywkowe z wyłączeniem gier to usługi strumieniowej transmisji wideo i muzyki stanowią większość z pierwszej dziesiątki. Jednak to Netflix okazał się liderem. Szczerze mówiąc, myślałem, że Spotify znajdzie się znacznie wyżej na tej liście.

Zobacz też: Dwie brutalne gry z serii Postal do pobrania na PC za darmo

Najpopularniejsze gry dekady

Najpopularniejsze aplikacje dekady

Lista najczęściej pobieranych gier w ciągu ostatnich dziesięciu lat ma zaskakujący numer jeden. Można by pomyśleć, że Candy Crush byłaby najlepsza, ale zajmuje dopiero drugie miejsce. Liderem tutaj okazuje się Subway Surfers wydane przez Kiloo. Popularność gry w Indiach, która stanowiła ponad 15 procent jej pobrań, pomogła jej zdobyć tytuł.

Najwięcej czasu w grach

Najpopularniejsze aplikacje dekady

Popularność gier nie odnosi się jednak do czasu, który gracze spędzają na rozgrywce. Tutaj sytuacja ma się zupełnie inaczej. Liderem jest tu Clash of Clans, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Wysoka pozycja Pokemon Go robi już jednak wrażenie, biorąc pod uwagę, że jest to tytuł, który wymaga znacznie więcej zaangażowania niż tylko uruchomienia aplikacji. I tak oto wyglądają najpopularniejsze aplikacje ostatnich dziesięciu lat. Śmiało można stwierdzić, że ostatnia dekada należała do Facebooka.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.