Intel zwiększa swoje wysiłki w zakresie badań Sztucznej Intel poprzez zakup izraelskiego startupu za 2 miliardy dolarów. Śmiały ruch idzie w parze z nową strategią firmy, polegającą na poszukiwaniu możliwości rozwoju poza rynkiem procesorów.  Intel zmaga się z utrzymaniem swojej dominacji na tym rynku od niedawna. Jego problemy są tak duże, że nawet poprosił swojego rywala, czyli Samsunga, aby ten produkował niektóre z jego procesorów.

Intel kupił firmę zajmującą się AI za 2 miliardy USD

Intel AI 2 mld USD

Niebiescy przyjęli jednak nową strategię. Nie będą już starać się utrzymać dominującej pozycji an rynku procesorów, a szukać nowych obszarów, na nie zdominowanych jeszcze przez nikogo niszach.  Jednym z takich obszarów jest sztuczna inteligencja, rynek, o którym Intel mówi, że do 2024 roku przekroczy 25 miliardów dolarów. W tym celu firma zdecydowała się na przejęcie AI chip maker Habana Labs za około 2 miliardy dolarów. Izraelska firma jest interesującym nabytkiem, ponieważ jej doświadczenie polega na programowalnych, głębokich akceleratorach uczenia się dla centrum danych. Intel mówi, że stanie się ważną częścią jego działalności w zakresie IT, która szacowana jest na 3,5 miliarda dolarów w 2019 roku, co stanowi 20-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zobacz też: Świąteczna gra Snowman Story – śniegu w niej nie brakuje

Procesor Gaudiego AI świeżo nabytej firmy jest podobno czterokrotnie szybszy niż podobny system zaprojektowany z wykorzystaniem procesorów graficznych, przy jednoczesnej oszczędności w zużyciu energii, co jest szczególnie przydatne w centrum danych. Wysiłki firmy Intela w zakresie AI mają służyć do czegoś znacznie większego niż zaspokojenia jedynie potrzeb przedsiębiorstwa. Firma chce zaprojektować klastry chipów naśladujące ludzki mózg i urządzenia medyczne, które pomagają ominąć między innymi odcięte nerwy kręgosłupa. Tak oto technologia dogania wizje pisarzy S-F sprzed kilkudziesięciu lat.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.