ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Snapdragon 865 bez modemu 5G

Tego jeszcze nie grali – procesor Snapdragona 865 pokonuje Apple A13

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Czy kiedykolwiek walka na cyferki będzie miała swój kres? Nie sądzę, chociaż od kilku generacji widać wyraźny spadek zainteresowania wynikami benchmarków poszczególnych modeli. Szczególnie tyczy się to tych najmocniejszych urządzeń, które siłą rzeczy muszą oferować nadmiarową moc obliczeniową. Jednak swego rodzaju przełomowe wyniki są warte odnotowanie i tak też się właśnie stało w przypadku Snapdragona 865. Nie od dziś wiadomo, że Apple ze swoimi układami i optymalizacją iOS konkretnie pod te jednostki było daleko z przodu. Tymczasem okazuje się, że Qualcomm wyciągnął odpowiednie wnioski i ich procesor zaczyna wygrywać.

Snapdragon 865 lepszy od Apple A13 – procesor lepszy, a co z grafiką?

Od razu zaznaczę, że argumenty pokroju Snapdragon 865 jest nowszy, więc musi być lepszy, nie mają zbyt wiele sensu. Proces projektowania poszczególnych układów jest na tyle złożony, że te kilka miesięcy różnicy nic nie znaczą. W tym przypadku zwolennicy teorii spiskowych mogą bardziej skupić się na kłótniach pomiędzy Apple i Qualcommem, które trwają już przynajmniej rok. Tymczasem przejdźmy do tego, co faktycznie liczy się dla konsumenta, czyli wydajności. Ta w przypadku procesora Snapdragona 865 okazuje się wyższa od tej oferowanej przez Apple A13. Oczywiście w momencie, gdy dołożymy obliczenia graficzne wykonywane przez Adreno 650, to Qualcomm zaczyna przegrywać. Niemniej w AnTuTu, czyli teoretycznie najbardziej wszechstronnym benchmarku, Apple zostaje w tyle.

Zobacz też: Jak wygląda elektryczny rynek samochodów w Polsce?

Co bardziej nielubiący nadgryzionego Jabłuszka mogą jeszcze zwrócić uwagę na rozdzielczości wyświetlaczy. iPhone 11 Pro Max, który brał udział w powyższych testach, przedstawia zdecydowanie mniej pikseli, aniżeli prototyp ze Snapdragonem 865. Słowo prototyp też ma tutaj ogromne znaczenie. W momencie, gdy poznamy pierwsze konsumenckie urządzenia, może okazać się, że producenci jeszcze bardziej dopieścili możliwości tego układu. Niemniej nie wybiegajmy przed szereg, bo zestawianie Androida z iOS pod względem wydajności nie powinno bazować na takich cyferkach, a na działaniu konkretnych modeli w rzeczywistości. Niemniej już wyższe cyferki zdradzają, że zginięcie tanich flagowców i wyższa cena może mieć przełożenie na ogólną wydajność.

Źródło: Android Authority

Sprawdź najnowsze wpisy