Aktualizacja do Chrome w wersji 79 pojawiła się kilka dni temu. Trafiła ona zarówno na urządzenia stacjonarne, jak i mobline. Niestety, pojawił się błąd, który wymazuje dane w niektórych aplikacjach wykorzystujących wbudowany WebView Androida, co zirytowało zarówno programistów, jak i zwykłych użytkowników. Można powiedzieć, że przeglądarka ta działa zupełnie jak jakiś robak komputerowy.

Poważny błąd w Chrome 79

Poważny błąd w Chrome 79

Warto tutaj wytłumaczyć jakim cudem błąd w Chrome może kasować dane innych aplikacji. Otóż w najnowszych wersjach Androida, Chrome działa jako system WebView. Jest to więc komponent, który renderuje strony internetowe wewnątrz aplikacji. Kiedy logujemy się na stronie internetowej wewnątrz aplikacji lub używamy przeglądarek takich jak DuckDuckGo, które nie posiadają własnego silnika renderującego, Chrome jest odpowiedzialny za załadowanie tej zawartości. Niektóre aplikacje dla systemu Android działają w całości wewnątrz WebView. Należą do nich między innymi te zbudowane za pomocą Apache Cordova lub pakiety aplikacji internetowych, takie jak Twitter Lite.

Zobacz też: Aparat Samsunga Galaxy S11 wejdzie na nowy poziom szczegółowości i zdjęć nocnych

Jedną ze zmian w Chrome 79 jest to, że lokalizacja, w której przechowywane są dane internetowe, została zaktualizowana. Jednak dane z LocalStorage i WebSQL nie zostały odpowiednio zmigrowane. Krótko mówiąc, gdy przeglądarka została zaktualizowana, usunęła niektóre lub wszystkie dane lokalne wielu aplikacji. Chociaż dane są nadal nienaruszone pod względem technicznym, ponieważ Chrome nie usunął starych danych po migracji, nie ma teraz możliwości uzyskania do nich dostępu. Aktualizacja na szczęście została wstrzymana, jednak wiele osób zostało poszkodowanych. Takie sytuacje mogą zdarzyć się każdej firmie. Dlatego zawsze warto opóźniać aktualizowanie aplikacji o przynajmniej kilka dni. Tak, żeby mieć pewność, że nie przyniosą ze sobą błędów.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.