Organizacja IRAdvocates złożyła dziś pozew zbiorowy w imieniu 14 anonimowych Powodów, którzy są albo opiekunami dzieci, które poniosły śmierć, lub zostały okaleczone w kopalni kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. W kraju tym znajdują się największe na świecie złoża tego metalu, który jest niezbędny w budowie akumulatorów litowo-jonowych. Te z kolei są wykorzystywane przez wszystkie firmy technologiczne i elektryczne z branży samochodowej.

Giganci technologiczni pozwani za śmierć dzieci w kopalniach kobaltu

Kopalnie kobaltu pozew śmierć dzieci

Pozew wymienia Apple, Alfabet (Google), Dell, Microsoft i Teslę jako pozwanych. Powodowie mają dowody na to, że firmy te w szczególności pomagały i podżegały właścicieli kopalń do zwiększenia wydobycia. Ci z kolei nadużywali i czerpali zyski ze zmuszania dzieci do wydobywania kobaltu. I to w warunkach, które doprowadziły do ich śmierci lub poważnych, druzgocących obrażeń.

Małe dzieci wydobywające kobalt w kopalni nie tylko są zmuszane do pracy w pełnym wymiarze godzin i wykonywania niezwykle niebezpiecznych prac górniczych kosztem ich wykształcenia i przyszłości. Są one także regularnie okaleczane i zabijane przez zawalenia tuneli i inne znane zagrożenia wspólne dla wydobycia kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Kobalt jest kluczowym elementem każdej baterii litowo-jonowej. Te natomiast występują we wszystkich gadżetach produkowanych przez oskarżonych i wszystkie inne firmy technologiczne i elektryczne na świecie. Taka sytuacja doprowadziła do najnowszej fali okrutnego wyzysku napędzanego chciwością, korupcją i obojętnością wobec populacji bezsilnych, głodujących Kongijczyków.

— Powiedział jeden z prawników

Zobacz też: Street View i Earth – Google chwali się, ile „kilometrów” zdjęć zrobili

Pozew ma na celu doprowadzenie do procesu przed sądownictwo, a w końcu także zadośćuczynienie górnikom i poniesienie przez nich kosztów. Organizacja chce również, aby firmy finansowały odpowiednią opiekę medyczną dla pracowników, oraz wzięły na barki problem zanieczyszczenia lokalnego środowiska. Pozew ma być rozpatrywany przez sąd konkursowy, a ostatecznie ma na celu uzyskanie odszkodowania i poniesienie kosztów przez górników. Żadna z wyżej wymienionych firm nie wydała jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.