Zhaoxin

Chińczycy mają alternatywę dla AMD i Intela

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Większość osób uważa, że jedynymi graczami na rynku procesorów x86 są Intel i AMD. Niektórzy wiedzą o istnieniu trzeciego gracza na rynku, czyli VIA. Jednak zaledwie garstka zdaje sobie sprawę z istnienia chińskiego producenta takich układów. Szczerze mówiąc, wcale mnie to nie dziwi, sam dowiedziałem się o tym stosunkowo niedawno. Właśnie dzięki rozmowie z użytkownikiem portalu postanowiłem, że warto o tym napisać. Mowa tutaj o Zhaoxin, który jest odpowiedzialny za układy z serii KaiXian. Obecnie producent ten jest daleko za Czerwonymi i Niebieskimi nie tylko pod względem zasięgu, ale i technologii. To jednak może się niedługo zmienić.

Zhaoxin – chiński konkurent Intela i AMD

Zhaoxin

Zhaoxin do tej pory był bardzo niszowym producentem układów. Jednak po decyzji Chin o odcięciu się od zagranicznej technologii władzom zależy na rozwoju lokalnych producentów tego typu układów. Producent w czerwcu zaprezentował swój procesor LuJiaZui, który został zbudowany w procesie 16 nm i oferował mikroarchitekturę x86. Procesor będzie częścią rodziny KaiXian KX-6000, która jest przeznaczona zarówno dla komputerów przenośnych, jak i stacjonarnych. Jak donosi WikiChip, Zhaoxin jest w trakcie projektowania nowej generacji SOC dla serii KaiXian i KaiSheng. Ta ostatnia została stworzona dla serwerów i centrów danych.

Zobacz też: Elektrownie fitness – siłownie produkujące prąd są w Polsce!

Zhaoxin oczekuje, że do 2021 roku będzie technologicznie dorównywał Intelowi i AMD. Do tego czasu ma przejść na proces 7 nm, a także zapewnić obsługę PCIe 4.0 i DDR5 RAM. Obecne procesory KaiXian KX-6000 oferują tylko do ośmiu rdzeni z zegarem bazowym wynoszącym 3 GHz. Jednak nowsze układy Zhaoxin KX-7000 wykorzystywałyby nowe rdzenie oparte na procesie 7 nm. Kolejnym ich atutem ma być nieobecne do tej pory w procesorach producenta iGPU kompatybilny z DirectX 12. Możemy się spodziewać, że już niedługo z powodu blokady zachodniej technologii procesory te będą domyślnym wyborem chińskich producentów komputerów.

Źródło: wccftech

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy