Android malware

Twórcy ransomware mają nowy pomysł na biznes. Szyfrowanie danych to był tylko początek

Michał Derej Michał Derej Newsy

Ransomware to niezwykle złośliwe oprogramowanie, które po przedostaniu się na komputer użytkownika szyfruje wszystkie zgromadzone na maszynie pliki i żąda okupu, który gwarantuje możliwość odzyskania cennych danych. Okazuje się, że w większości przypadków użytkownicy i firmy nie chcą płacić haraczu, a zamiast tego zwracają się z prośbą o pomoc do ekspertów, bądź też wolą przywrócić kopię zapasową. Twórcom ransomware taki stan rzeczy się nie podoba, zatem postanowili nieco bardziej nakłaniać użytkowników do wpłacania żądanej kwoty.

Ransomware z nowymi funkcjami. Wpłać okup, albo twoje dane zostaną publicznie udostępnione

Portal Bleeping Computer informuje, że jedni z twórców złośliwego oprogramowania typu ransomware zaczęli stosować jeszcze bardziej nieprzyjemne praktyki niż dotychczas. Do tej pory bowiem niezapłacenie okupu równoważne było z brakiem możliwości odzyskania plików zgromadzonych na komputerze. Za niedługo jednak może być inaczej – grupa cyberprzestępców stojąca za REvil ujawniła, że już wkrótce brak haraczu będzie oznaczał udostępnienie plików z maszyny w sieci lub, jeśli ofiarą jest korporacja, sprzedaż sekretów firmy konkurencji. Zdaniem twórców oprogramowania przyniesie to znacznie większe zyski z okupów niż dotychczas.

Zobacz też: Ktoś wykradł dyski Facebooka, na których zgromadzone są dane pracowników firmy.

Warto pamiętać, że kolejne wirusy typu ransomware tworzone są tylko dlatego, że użytkownicy decydują się na zapłatę okupu – gdyby pieniądze nie trafiały do cyberprzestępców, to oprogramowanie nie byłoby tworzone. Miejmy zatem nadzieję, że nowy plan ekipy stojącej za REvil nie okaże się sukcesem. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Bleeping Computer

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy