Od kilku lat mówiło się o konkurencji stworzonej przez Google dla Microsoftu. Jednak po wyjściu Androida wszyscy myśleli, że nie zobaczymy niczego nowego.

Wczoraj Google ogłosił na swoim oficjalnym blogu swój nowy system operacyjny o nazwie Google Chrome OS, który będzie dostępny jako oprogramowanie open source.

System podobnie jak przeglądarka Chrome, ma gwarantować maksymalne bezpieczeństwo oraz umożliwiać szybki i wygodny dostęp do Internetu.

Google pracuje m.in. z takimi firmami jak Acer, Adobe, ASUS, Freescale, Hewlett-Packard, Lenovo, Qualcomm, Texas Instruments i Toshiba, aby zapewnić systemowi wsparcie na procesorach x86i ARM. Firma podkreśla, że Google Chrome OS to projekt oddzielny od Androida i w przeciwieństwie do niego nie będzie adresowany dla tak różnych urządzeń, jak telefony i urządzenia set-top box. Google Chrome OS początkowo będzie przeznaczony dla netbooków, lecz w przyszłości ma się też przydać użytkownikom standardowych komputerów PC.

Google Chrome OS może być doskonałym rozwiązaniem dla firm, które zastąpi wysłużony Windows. Dzięki niemu centralne zarządzanie, Google Mail dla firm, współpraca przy tworzeniu dokumentów w Docs – wszystkie dane w jednym miejscu, natomiast do firmowych aplikacji klient Citriksa lub RDP, który się niebawem pojawi. Gdy do tego dojdzie rozsądnie zrobione bezpieczeństwo, Windows w firmowych komputerach nie będzie już niezbędnym narzędziem.

Pierwsze komputery z Chrome OS pojawią się już w 2010 roku, natomiast kod źródłowy dla deweloperów ma być dostępny już pod koniec bieżącego roku.

Skomentuj na Największym Polskim Android Forum

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.