Telefonica Deutschland, która jest jednym z wiodących niemieckich operatorów telefonii komórkowej, wybrała Huaweia i Nokię do budowy sieci 5G. Ten ruch jest postrzegany przez wielu jako cios wymierzony w USA, które prowadzi kampanię na rzecz swoich sojuszników, aby utrzymać chińskiego giganta sprzętu telekomunikacyjnego z dala od ich sieci. Osobiście uważam to jednak za bzdurę.

Niemiecki operator wybrał Huaweia

Niemiecki operator wybrał Huaweia

 

Niemcy dopuszczają Huaweia do budowy sieci głównie dlatego, że jest tani i może szybko dostarczyć niezbędny sprzęt. Naszym zachodnim sąsiadom zależy na szybkim rozwoju, a nie na wojence ze Stanami Zjednoczonymi. Te natomiast sugerują, że użycie urządzeń Huaweia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ jego sprzęt mógłby zostać użyty przez Chiny do szpiegostwa. Mimo to wciąż nie przedstawiły żadnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia, a sam Huawei wielokrotnie zaprzeczał temu zarzutowi. Kraje takie jak Japonia i Australia całkowicie zakazały swoim operatorom korzystania z usług chińskiego giganta w budowie sieci najnowszej generacji. Natomiast Wielka Brytania nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji.

Zobacz też: Aktualizacja oferty Rakuten – dodano wiele hitów, w tym „Pewnego razu w… Hollywood”

Rząd niemiecki zdecydował w październiku, że nie wykluczy Huaweia ze swoich sieci 5G. Zamiast tego, kraj wprowadził projekt propozycji wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, jeśli chodzi o sprzęt do budowy sieci. Telefonica Deutschland ogłosiła, że czekała na zgodę rządu. Teraz Huawei i Nokia pomogą firmie zbudować tak zwaną sieć dostępu radiowego lub RAN. Jest to część sieci, która podłącza urządzenia z rzeczywistym sygnałem 5G. Pod względem bezpieczeństwa RAN jest często postrzegany jako mniej wrażliwy niż rdzeń. Spółka ogłosiła również, że obniży dywidendy za 2019 rok o 37 procent w celu priorytetowego potraktowania inwestycji sieciowych.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.