Ampere Computing to startup założony przez byłego prezesa Intel Renee James, koncentruje się na tworzeniu procesorów w architekturze ARM. Mają one służyć segmentowi centrów danych od dawna kontrolowanemu przez Intel i x86. Jednakże Avantek oferuje obecnie jeden z procesorów eMAG firmy Ampere w konfiguracji stacji roboczej. Jest to niespodziewany ruch, który w przyszłości może okazać się bolesny dla Niebieskich.

Ampere Computing

Ampere Computing

Komputer o dość wymownej nazwie Ampere eMAG Arm Workstation działa pod kontrolą procesora eMAG 8180 pierwszej generacji firmy Ampere. Układ ten został zbudowany w procesie FinFET+ 16 nm TSMC. Występuje on w wariantach od 16 do 32 rdzeni. Są one wariacją na temat obecnej architektury ARMv8. W przypadku producent zdecydował się na ten drugi wariant. Taktowanie procesora w tym komputerze wynosi do 2,8 GHz z możliwym turbo do 3 GHz. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, to obsługuje on do 512 GB DDR4 o taktowaniu 2666 GHz. Oczywiście całość działa pod kontrolą systemów z rodziny Linux. I to tylko z tymi z obsługą ARM.

Zobacz też: Aktualizacja Gmaila pozwala wysyłać emaile jako załączniki

Komputer ten sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla Intela. Może jednak być początkiem czegoś większego. Układy ARM już dawno zdominowały smartfony i tablety. Ostatnio natomiast zaczęły się pojawiać w serwerach. Jeśli takie komputery zaczną pojawiać się częściej, to Niebiescy mogą mieć problem. Intel na tym polu już musi zaciekle walczyć z AMD, które ma dużo lepszą ofertę. Konkurencja pod postacią układów ARM stanowi potencjalnie olbrzymie zagrożenie. Zwłaszcza że Microsoft i Qualcomm próbują wprowadzić architekturę ARM także do standardowych PC-tów.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.