ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
współpraca Xiaomi i Qualcomma

Nazwy nowych układów Qualcomma zostały nadane przez Xiaomi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Według nowego raportu współzałożyciel i prezes Xiaomi Group, Lin Bin, odegrał rolę w nadaniu nazwy nowemu procesorowi mobilnemu Qualcomma. Mowa tutaj o układzie Snapdragon 765 oraz jego wariancie dedykowanym grom, czyli Snapdragonie 765G. Swoją drogą, czy nie wydał wam się dziwny ten nagły skok numeracji z 730 do 765? Oczywiście poprawne jest tu założenie, że to nawiązanie do Snapdragona 865. Dziś jednak poznaliśmy szczegóły.

Bliska współpraca Xiaomi i Qualcomma

współpraca Xiaomi i Qualcomma

Na chińskim portalu społecznościowym Weibo założyciel Xiaomi pochwalił Snapdragona 765G firmy Qualcomm. Dla przypomnienia jest to procesor ze średniej półki ze zintegrowanym modemem 5G. Stwierdził on, że układ ten ma imponującą wydajność procesora, GPU i AI. Oprócz tego dyrektor naczelny ujawnił również, że nazwa układu, jak i samego silnika sztucznej inteligencji piątej generacji (AIE) używanego przez Qualcomma jest dziełem współpracy obydwu firm. Oczywiście to sugeruje, że sięga ona znacznie dalej, niż samego wspólnego wymyślania nazw dla układów i ich elementów. Jest to kolejny przykład silnego partnerstwa pomiędzy producentem smartfonów a gigantem w dziedzinie produkcji układów scalonych.

Zobacz też: Pierwsze plotki o iPhone SE 2 Plus – tani smartfon z iOS i dużym ekranem?

Pamiętajmy, że to właśnie Qualcomm od samego początku Xiaomi był głównym dostawcą procesorów do ich smartfonów. Oczywiście niejedynym. Xiaomi próbowało kiedyś sił z własnym procesorem. Nie można także zapomnieć o współpracy z MediaTekiem, której efektem jest między innymi Redmi Note 8 Pro. Jednak to Qualcomm wciąż pozostaje głównym partnerem chińskiego giganta w tej dziedzinie. Jest to o tyle istotna współpraca, że Xiaomi jest największym producentem współpracujący z amerykańskim gigantem na taką skalę. Co prawda w rankingu światowym zajmuje on dopiero czwarte miejsce. Jednak nad nim są firmy takie jak Apple, Huawei i Samsung. Czyli te, które skupiają się na wykorzystywaniu swoich autorskich układów. Dlatego też ich bliska współpraca nie jest niczym dziwnym.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy