ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
blik czy karty w internecie

Nowa funkcja systemu Blik już w przyszłym roku. Ma być rewolucją

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W pierwszym kwartale przyszłego roku ma pojawić się nowa funkcja systemu Blik. To usługa Request for payment, a jej wprowadzenie zapowiedział operator Blika, czyli Polski Standard Płatności. Nowa funkcja ma działać w obrębie bankowego ekosystemu i być innowacją w porównaniu do innych krajów.

Request for payment – nowa funkcja systemu Blik

nowa funkcja systemu blik

Nowa funkcja o nazwie Request for payment ma pozwolić użytkownikom na wysłanie prośby o przelew Blik na telefon. Korzystając z aplikacji mobilnej banku, będziemy mogli wysłać prośbę o przelew wraz z uzasadnieniem do drugiej osoby. Adresat wiadomości zobaczy prośbę w aplikacji bankowej na swoim telefonie. Następnie będzie mógł ją zaakceptować, odrzucić lub zignorować. Jeśli wybierze ostatnią opcję, po 72 godzinach otrzymamy komunikat, że nasza prośba pozostała bez reakcji. Prośba o przelew na telefon BLIK całkowicie zmienia sposób, w jaki będziemy oddawać sobie pieniądze – twierdzi Marcin Waldowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Produktu w Polskim Standardzie Płatności.

Czytaj także: Blik coraz popularniejszy. Kosmiczna ilość transakcji

Usługa ma być w całości realizowana w ekosystemie bankowym, konieczne będzie więc zalogowanie się do aplikacji bankowej. Niezbędne będzie również posiadanie aktywowanej funkcji przelewów na telefon Blik. Ma to zagwarantować, że użytkownicy będą przelewać pieniądze jedynie użytkownikom, których tożsamość została potwierdzona przez bank. Operator systemu Blik zapowiada, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, który umożliwi budowanie ekosystemu usług płatniczych opartych na komunikatach requestowych. Udostępnienie rozwiązania „Request for payment” w oparciu o system płatności mobilnych realizowanych w środowisku międzybankowym to dla banków możliwość tworzenia zupełnie nowych kontekstów i całych ekosystemów wokół płatności P2P. Polska po raz kolejny wyprzedza w tym zakresie inne kraje posiadając gotowe narzędzia w tym zakresie. Będziemy silnie wspierać i popularyzować ten segment w oparciu o BLIKA. Aktywnie uczestniczymy także w jego rozwijaniu w ramach standardu SEPA Proxy Lookup na poziomie europejskim – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Źródło: Polski Standard Płatności

Sprawdź najnowsze wpisy