Naprawdę wiele osób zastanawia się, dlaczego Qualcomm nie zintegrował modemów 4G i 5G w swoim najnowszym flagowym procesorze. Pojawiają się nawet zarzuty, że ma to na celu windowanie ceny Snapdragona 865. Obecnie, z racji na niewielką rozbudowę sieci nowej generacji, najbardziej boli brak zintegrowanej łączności LTE. Już wczoraj Łukasz pisał o końcu tanich flagowców. Qualcomm zabrał głos w tej sprawie i postanowił wytłumaczyć wszelkie wątpliwości kwestiami technicznymi.

Powody, dla których Snapdragon 865 nie ma modemów

Snapdragon 865 bez modemów
Keith Kressin, Senior Vice President of Product Management w Qualcomm, odpowiedział na te pytania w wywiadzie. Stwierdził on, że dla każdego odrębnego chipa bierze się pod uwagę wiele czynników. Obejmuje ona parametry techniczne i względy handlowe. Nalezą do nich między innymi zużycie energii, wielkość opakowania, dostępność płytek, szybkość produkcji i różnorodność łańcucha dostaw. Z technicznego punktu widzenia, wydajność pomiędzy procesami TSMC i Samsunga daje podobną efektywność. Jednak w przypadku układów Snapdragon 865 i 765, które są bardzo duże, wzięto pod uwagę względy handlowe w celu zapewnienia zróżnicowania dostaw. Innymi słowy, zarówno procesy Samsunga, jak i TSMC były wykorzystywane ze względu na ograniczenia komercyjne.

Zobacz też: Google kończy wsparcie dla inteligentnych okularów

Kressin odpowiedziała również na pytanie, dlaczego Snapdragon 865 nie wykorzystuje technologii EUV drugiej generacji 7 nm. Stwierdził on, że nawet jeśli nowa metoda przetwarzania jest bardziej efektywna pod względem czasu produkcji, nie ma ona żadnego realnego wpływu na doświadczenia użytkowników końcowych. Dla konsumentów najważniejszym aspektem będzie zawsze zużycie energii i wydajność. Ponadto, jest jeszcze trochę czasu, zanim Qualcomm przestawi się na nową metodę. Najważniejszy jest jednak ostatni argument: Qualcomm nie zintegrował modemu 5G z Snapdragonem 865, dzięki czemu może zapewnić nowszą i szybszą platformę X55. Jej integracja z procesorem nie byłaby możliwa z powodu zużycia energii oraz generowanego ciepła. Powodowałaby straty wydajności. Dzięki zastosowaniu osobnych chipów problem ten został rozwiązany. Natomiast brak LTE w procesorze ma wymusić na producentach wejście w erę 5G.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.