Nadchodzące urządzenie z serii Nexus promujące Androida w wersji IceCream Sandwich budzi coraz większe zainteresowanie i z dnia na dzień dowiadujemy się o nim coraz więcej detali. Wciąż nawet nie znamy nazwy nowego smartfonu; wśród hipotez pojawiły się Nexus Prime oraz Nexus 3. Dowiadujemy się natomiast nowych rzeczy na temat platformy, na której prawdopodobnie będzie oparte nowe urządzenie i która będzie platformą przewodnią Androida 4.0 ICS.

Jak czytaliście w jednym z poprzednich newsów, data premiery czterordzeniowego układu Kal-El została przełożona, więc raczej w tym roku nie ujrzymy żadnego smartfonu z nim na pokładzie, co najwyżej tablet. Pojawia się coraz więcej śladów świadczących o tym, że Google wybrało firmę Texas Instruments jako swojego głównego partnera w kwestii IceCream Sandwich.

 

android-icecream-ti

 

Po pierwsze firma z Teksasu zaczęła wysyłać w swoich emailach wiele mówiącą grafikę. Widzimy na niej zielonego robota w stroju charakterystycznym dla kowbojów, który czule trzyma za rękę innego Androida, wyglądającego jak kanapka lodowa (IceCream Sandwich), a całości towarzyszy logo Texas Instruments.

Dodatkowo warto prześledzić operacje, które widoczne są w otwartym kodzie źródłowym Androida. W ostatnich dniach podwyższoną aktywność zarejestrowano w kodzie jądra OMAP. Spora część tych zmian dotyczy nowej wersji jądra Linuxa 3.0. Już jakiś czas temu Google zapowiedziało, że postara się zaktualizować je w nowym Androidzie właśnie do wersji 3.0.

 

omap-kernel-tree

 

Co oznacza bycie przewodnią platformą? Pamiętacie, że Tegra2 była układem, w który wyposażono pierwszy tablet z Honeycomb, czyli Motorolę XOOM. NVidia prowadziła współpracę przy tworzeniu Androida 3.0 i opłaciło się to, gdyż później w praktyce niemal każdy nowy tablet posiadał właśnie procesor Tegra2. Dla producenta jest to duża szansa, zwłaszcza, że TI nie jest jeszcze bardzo popularny – częściej spotykany jest za oceanem niż u nas, a nowe urządzenia z OMAP4 można wyliczyć na palcach jednej dłoni.

I jak to wszystko ma się do nowego Nexusa? Ostatnio mówiło się, że kilku producentów dostarczyło Google swoje smartfony, spośród których miał być wybrany model reprezentujący IceCream Sandwich. Ostatnie informacje dotyczące OMAP sugerują, że niemal w 90% HTC wypadł z tej gry, gdyż tajwański gigant dostarczył urządzenie oparte na procesorze Qualcomm. Praktycznie liczą się już w tej chwili tylko dwaj koreańscy producenci: LG i Samsung, ze wskazaniem na tego drugiego.

A jak wyglądałby Twój wymarzony Nexus? Podziel się tym z nami w komentarzach.

źródło: androidandme.com, phandroid.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.