Rewolucja w badaniach krwi

Rewolucja w badaniach – wystarczy tylko jedna próbka krwi

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W nowym typie badań krwi można wykorzystać jedną próbkę osocza do oceny stanu zdrowia i przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia szeregu chorób. Wielokrotnie mogliście już słyszeć o podobnych rewolucjach na przestrzeni lat. Jednak w przeciwieństwie do nich, dowód tej koncepcji jest poparty badaniami opublikowanymi w Nature Medicine. Badanie przeszukuje osocze w poszukiwaniu aptamerów, czyli fragmentów DNA, które wiążą się z białkiem docelowym. Tylko określone fragmenty wiążą się z poszczególnymi białkami. Dlatego też poszukując aptamerów, badacze mogą określić, które białka są obecne i w jakich stężeniach.

Rewolucja w badaniach krwi

Rewolucja w badaniach krwi

Informacje te są następnie wprowadzane do algorytmów uczenia maszynowego. Jak więc widać, istotną rolę odgrywa tutaj sztuczna inteligencja. AI jest wykorzystywane do przewidywania takich czynników jak ryzyko zachorowania na cukrzycę czy choroby układu krążenia. Jest jeszcze za wcześnie na wprowadzenie nowych badań na rynek komercyjny. Jednak zespół badaczy wierzy, że w miarę jak technologia będzie się poprawiać i stanie się bardziej przystępna cenowo, może pomóc lekarzom w przeprowadzeniu kompleksowej oceny stanu zdrowia. I to z wykorzystaniem tylko jednej próbki krwi. Nazywają to kontrolą stanu zdrowia w stanie ciekłym.

Zobacz też: Chrome pozwoli Ci wysyłać strony przez kod QR z… dinozaurem

Nie są to jedyne badania tego typu. Grupa badaczy IBM pracuje nad testami krwi w poszukiwaniu peptydu zwanego amyloid-beta, związanego z chorobą Alzheimera. Oni także w tym celu wykorzystują technologię uczenia maszynowego. Służy ona do przewidywania czynników ryzyka danej osoby. Naukowcy wykorzystali badania krwi do zdiagnozowania nasilenia wstrząsu mózgu (w oparciu o obecność dwóch białek mózgu GFAP i UCH-L1) i opracowania tanich testów na gruźlicę, które analizują poziom czterech białek i przeciwciał przeciwko gruźlicy w próbkach krwi. Teoretycznie, poszukiwanie aptamerów pozwoliłoby badaczom przewidzieć więcej chorób za pomocą jednej próbki.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy