ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią

NASA i ESA chcą zmienić trajektorię asteroidy, aby się przekonać, czy będą w stanie ocalić Ziemię

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Europejska agencja kosmiczna ESA zatwierdziła misję o kryptonimie Hera. Jej celem jest sprawdzenie, czy możliwe jest uratowanie ludzkości przed nadciągającą asteroidą. Została ona wyceniona na 320 milionów dolarów. W przedsięwzięciu tym Europejczyków będzie wspierać NASA. Polega ona na wysłaniu pary statków kosmicznych do podwójnego układu asteroid o nazwie Didymos. NASA najpierw rozbije swoją sondę DART na powierzchni mniejszej z asteroid, czyli Didymoonie. Ma ona uderzyć z prędkością około 21436 km/h. Efekt zdarzenia zostanie zarejestrowany przez włoskiego kubesata o nazwie LICIACube. Hera przybędzie później, aby zlokalizować krater uderzeniowy i zmierzyć masę asteroidy.

ESA i NASA chcą zmienić tor lotu asteroidy

Hera będzie niósł dwa CubeSaty, które mogą lecieć bardzo blisko powierzchni asteroidy, zanim w nią uderzą. Te miniaturowe statki kosmiczne będą działać jak drony, przechwytując istotne dane o kraterze uderzeniowym i dostarczając naukowcom danych, w tym masy asteroidy. Pozwolą one poznać jej dokładny skład. ESA twierdzi, że celem misji jest przekształcenie odchyleń asteroid w dobrze rozumianą technikę obrony planetarnej. Ponieważ Didymoon orbituje wokół swojego większego towarzysza, naukowcy powinni być w stanie zmierzyć wpływ DART na jego trajektorię, nawet jeśli jest on bardzo mały.

Zobacz też: Darmowe pakiety internetowe w telefonie dla klientów Play i T-Mobile

Jest to dość trudna misja, ponieważ obie asteroidy są wciąż stosunkowo małe i żaden statek kosmiczny nigdy wcześniej nie leciał do tak małych ciał niebieskich. Uderzenie asteroidy w Ziemię jest naprawdę mało prawdopodobnym scenariuszem. Warto jednak pamiętać, że takie rzeczy już miały miejsce. Najpopularniejsza teoria dotycząca wymierania kredowego podaje uderzenie jako główną przyczynę. Dodatkowo skoro istnieje szansa na to, że możemy się przed tym zabezpieczyć, to powinniśmy to zrobić.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy