tablet-honeycomb
Google ma wiele powodów do zadowolenia w kontekście rozwoju Androida. Koncern z Mountain View dostrzega jednak również problemy i stara się je rozwiązywać. Jednym z problemów jest np. brak aplikacji zoptymalizowanych pod kątem tabletów z Honeycombem. Jak Google chce sobie z tym poradzić?

Ostatnie miesiące to prawdziwy wysyp tabletów z systemem Honeycomb – już teraz praktycznie każdy może znaleźć urządzenie odpowiednie dla siebie, jednak to dopiero początek dynamicznego rozwoju tej gałęzi platformy Android. Kolejne premiery coraz nowszych i bardziej funkcjonalnych urządzeń przekładają się na bardzo dynamiczny wzrost popularności Androida.

Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów, które są kierowane w stronę tabletów z Honeycombem, jest brak dużej liczby atrakcyjnych i funkcjonalnych aplikacji, które są zoptymalizowane pod kątem tych urządzeń. Ciężko tutaj dokonywać jakichkolwiek porównań np. z iPadem i ofertą App Store. Google podejmuje jednak kolejne działania, które mogą przynieść pozytywne efekty.

Przede wszystkim wiele się zmieni po premierze Androida Ice Cream Sandwich. System w tej wersji przyniesie wiele narzędzi i udogodnień, które ułatwią tworzenie aplikacji zarówno dla smartfonów (z uwzględnieniem np. różnych przekątnych ekranu), jak i tabletów. Aktualnie Android nie jest najatrakcyjniejszą platformą dla programistów.

Na tę chwilę na rynku znajduje się ponad 400 różnych urządzeń (smartfonów i tabletów), które korzystają z systemu Android. Konieczne jest więc ułatwienie pracy programistom i pokazanie im, jak ogromny potencjał drzemie w tej platformie. Pomóc w tym ma specjalny cykl Android Developer Labs 2011.

Koncern Google uznał, że konieczne jest zorganizowanie serii warsztatów, które będą przeznaczone dla osób rozważających stworzenie atrakcyjnych i funkcjonalnych aplikacji przeznaczonych dla tabletów z systemem Android. Aktualnie w Android Markecie znajduje się ok. 300 aplikacji zaprojektowanych dla systemu Honeycomb – App Store zawiera ponad 100 tys. programów dla iPada. ADL 2011 ma pomóc w zmianie obecnej sytuacji.

Warsztaty Android Developer Labs na tę chwilę zostały zaplanowane w Seattle (15 i 16 sierpnia), Nowym Jorku (23 i 24 sierpnia) i Los Angeles (2 września). Od tego jak skutecznie Google będzie w stanie przekonać programistów będzie zależało dalsze zainteresowanie tworzeniem aplikacji dla systemu Honeycomb.

źródło: ArsTechnica

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula