Ikea wierzy, że jej podejście do poprawy warunków życia w małych przestrzeniach ma zastosowanie nawet na innych planetach. Firma współpracuje z obiektem badawczym na Ziemi, którego celem jest naśladowanie tego, jak wyglądałoby siedlisko na Marsie. Pierwotnie Ikea wysłała na stację badawczą projektanta. Ten miał tam poszukać inspiracji do stworzenia funkcjonalnych mebli do małych mieszkań. Kierunek współpracy jednak szybko się odwrócił. To może oznaczać, że szwedzka firma zajmująca się wyposażeniem domu ma wpływ na to, jak w przyszłości będą żyli koloniści na innych planetach.

Ikea pomoże urządzić się w kosmosie

Ikea kosmos

Jak szczegółowo opisuje FastCo, projektantka Ikea Christina Levenborn mieszkała w stacji badawczej Mars Desert Research Station w Utah. Została ona zaprojektowana tak, jak najbliżej oddawać doświadczenia życia i pracy na Czerwonej Planecie. Levenborn rzeczywiście zaprojektowała kolekcję Ikea zainspirowaną swoim czasem w środowisku. Jednak ona i inni z firmy również oddali przysługę przedsięwzięciu. Firma wymyśliła nowe strategie organizacyjne i układy aranżacji wnętrz. Te podkreślały poczucie prywatności i przestrzeni osobistej. I to nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach.

Zobacz też: [Poradnik] Telefon sam się wyłącza – co robić?

Wszystko to dzięki wykorzystaniu regałów Ikea i modułowych mebli daje poczucie elastyczności i porządku. Ciepłe oświetlenie i sprzęt do użytku wewnętrznego również przyczyniły się do tego, że środowisko stało się bardziej przytulne. A co ważniejsze wydawało się zarazem mniej ciasne. Jest to dobry przykład wkładu firmy niezwiązanej z podbojem kosmosu w bieżące wysiłki mające na celu pomoc ludziom w zakładaniu obiektów badawczych i eksperymentalnych na Księżycu, Marsie i poza nim.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.