Kod QR to od wielu lat niezastąpiona w swojej prostocie metoda na dzielenie się informacjami, która zastępuje żmudne przepisywanie długich ciągów znaków. Mimo że ten kod graficzny liczy sobie 25 lat, to wciąż znajdowane są nowe sposoby jego wykorzystania. Tym sposobem Chrome chce w prosty sposób generować grafiki, które ułatwią nam dzielenie się stronami internetowymi między platformami – głównie przejście z komputera na telefon. Przy okazji Google może nie omieszkać zastosowania swego rodzaju easter egga z doskonale znaną maskotką wszystkim użytkownikom Chrome’a.

Kod QR wbudowaną metodą dzielenia się stronami w Chrome

google chrome kody qr generowanie dinozaur.

W najnowszej wersji Chromium można znaleźć tajemniczą flagę, która uruchamia możliwość generowania kodów QR do dzielenia się stroną internetową. Zasada działania zapowiada się na bardzo prostą, ale na pewno to rozwiązanie jest obecnie we wczesnej fazie rozwoju, gdyż ta funkcjonalność po prostu jeszcze nie działa poprawnie. Co ciekawe, w kodzie można wyczytać wzmiankę o dinozaurze wkomponowany w środek omawianego kodu graficznego, co teoretycznie ostatecznie może wyglądać tak, jak na poniższej wizualizacji:

google chrome kody qr generowanie dinozaur.

Naturalnie nie wiemy, czy tak faktycznie ostatecznie programiści Google opracują samą funkcję, która niewątpliwie może okazać się przydatna. Jeśli nie chcemy się logować na różnorakie konta na obcych komputerach, a potrzebujemy zapisać sobie stronę, to jednym kliknięciem generujemy kod i skanujemy go telefonem. Bez szukania dedykowanych temu stron internetowych. Oczywiście w ramach własnych komputerów równie szybko możemy witrynę wysłać poprzez już działającą, dedykowaną temu funkcję, która działa w ramach urządzeń podłączonych do jednego konta Google. Niedługo w podobny sposób będziemy mogli ułatwiać sobie wybieranie numerów.

Zobacz też: Nokia 9 PureView już z Androidem 10.

Czy funkcja generowania kodów QR w Chrome będzie często wykorzystywana? Niewątpliwie nie, choć wszystko zależy od własnych potrzeb, ale samo rozwiązanie Google będzie należeć do tej grupy nieistotnych, ale w wyjątkowych, bardzo rzadkich sytuacjach jednocześnie do grupy niezbędnych.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.