Qualcomm ujawnił teraz wszystkie kluczowe szczegóły swojego najnowszego procesora, czyli Snapdragona 865. Firma podzieliła się także historią rozwoju układu. To, co producent mówi na ten temat, jest naprawdę interesujące. Oczywiście, trudno było uwierzyć, że Qualcomm jest w stanie wydać nowy procesor 12 miesięcy po premierze S855. Jednak tak długich prac chyba nikt się nie spodziewał.

Snapdragon 865 powstawał 3 lata

Ponieważ Qualcomm co roku wydaje nowy, flagowy układ wiele osób myśli, że prace nad nim trwają właśnie dwanaście miesięcy. Z pewnością nie jest tak w przypadku Snapdragona 865. Jego rozwój trwał bowiem aż trzy lata. Firma rozpoczęła pracę nad IP już w czwartym kwartale 2016 roku. Początkowo skoncentrowała swoje wysiłki na podwójnych aparatach, wyświetlaczu 90 Hz, rozpoznawaniu twarzy i blockchainie. Od czwartego kwartału 2017 roku do końca 2018 roku Qualcomm dopracował projekt i dodał obsługę wyświetlaczy z odświeżaniem 120 Hz i poczwórnego aparatu. Dodano również kompatybilność z ultradźwiękowymi czytnikami linii papilarnych i przechwytywaniem 4K HDR. Po IV kwartale 2018 roku układ obsługiwał aparaty 100 MPix i gry HDR. W przeciwieństwie do swojego poprzednika Snapdragon 865 nie posiada wbudowanego modemu LTE i będzie musiał być sparowany z modemem Snapdragon X55 5G.

Zobacz też: Nokia 9 PureView otrzymuje Androida 10

Jak widać, do końca zeszłego roku procesor ten przeszedł długą drogę. Nie należy jednak zapominać, że obecnie wygląda zupełnie inaczej. Dobrym przykładem jest tutaj obsługa aparatu o dwukrotnie większej rozdzielczości, czy nagrywanie filmów 8K. Snapdragon 865 stał się znacznie lepszym procesorem, niż pierwotnie planowano. Z drugiej jednak strony wydanie go w pierwotnej formie byłoby olbrzymim błędem, patrząc na to, co obecnie oferują smartfony. Inżynierowie Qualcomma chyba nie docenili wtedy tempa rozwoju rynku.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.