ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Qualcomm XR2

Qualcomm wprowadzi wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość w epokę 5G

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Podczas szczytu Snapdragon Summit, który odbył się w słonecznym Maui na Hawajach, firma Qualcomm ogłosiła platrformę XR2. Jest to pierwszy procesor dedykowany urządzeniem VR i AR z obsługą sieci 5G. Starsza platforma XR1 firmy, która napędza wiele urządzeń wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pozostanie na rynku. Teraz jednak będzie oznaczona jako XR Qualcomm dla użytkowników o niższych wymaganiach. Natomiast układ XR2 ma oferować funkcje następnego poziomu dla nigdy wcześniej niespotykanych doświadczeń. Cokolwiek to w ogóle znaczy.

Qualcomm XR2

Qualcomm XR2

XR2 łączy w sobie modem 5G i AI firmy. To umożliwi między innymi obsługę do siedmiu kamer dla przelotowej rzeczywistości mieszanej w stylu HoloLens. Dzięki wyższej wydajności ma zapewnić także znacznie lepsze doświadczenia VR. XR2 posiada 26-punktowy szkieletowy układ śledzenia dłoni i oczywiście dokładne mapowanie środowiskowe. Obsługuje on panele wyświetlaczy o rozdzielczości 3K na 3K przy 90 klatkach na sekundę. Dodatkowym atutem jest możliwość oglądania filmów 360 w 8K przy 60 klatkach na sekundę. Qualcomm uważa, że AR i VR to technologia przyszłości.

Kiedy technologia VR zaczynała się rozwijać, to wszyscy skupiali się wyłącznie na grach. Jednak widzimy, że na rynek wchodzi coraz więcej aplikacji dla przedsiębiorstw. [….] Myślę, że rok 2019 był kluczowym rokiem, w którym widzieliśmy tę transformację w wielu przedsiębiorstwach.

— powiedział Hugo Swart, wiceprezes firmy i szef działu XR.

Zobacz też: Vivo iQOO Neo 855 Racing Edition oficjalnie zaprezentowany

Już od dłuższego czasu słyszeliśmy, jak ważna będzie dla tego rynku technologia 5G. Pozwala ona na strumieniowe przesyłanie wysokiej jakości wideo z niskimi opóźnieniami i to bez użycia kabli. Z drugiej strony nie wszyscy są tak pozytywnie do niej nastawieni. Oculus uważa, że sieć najnowszej generacji to tylko miły dodatek. Firma twierdzi, że jej wpływ na VR będzie wręcz marginalny. Kto ma rację? Czas pokaże.

Źródło: TechCrunch

Sprawdź najnowsze wpisy