Zgodnie z harmonogramem uzyskanym przez China Times procesory AMD wykonane w procesie 5 nm pojawią się na początku 2021 roku. Ich masowa produkcja zaplanowana jest na 2020 rok. Czerwoni są w pierwszej trójce klientów, którzy złożyli zamówienia na takie układy u TSMC. Najbardziej zaskakujące jest to, że wydajność produkcji układów w tej technologii przewyższa już proces 7 nm. Zwykle przechodzenie na niższy proces technologiczny wiąże się z mniejszą wydajnością, przynajmniej na początku produkcji. Wszystko dlatego, że w tak małych układach błędy są bardziej odczuwalne.

Procesory AMD 5 nm

 

Oznacza to, że proces 5 nm stanie się rentowny dla TSMC znacznie wcześniej, niż się spodziewano. Natomiast przejście z 7 nm do 5 nm może rozpocząć się na dobre. Trzech klientów, którzy będą w stanie przejąć pierwszą falę mocy produkcyjnych to Apple, HiSilicon i AMD. Choć nie dziwi fakt, że Apple jest na liście, interesujący jest brak Nvidii. Z drugiej strony Zieloni wciąż  nie oferują kart graficznych w procesie 7 nm. Możliwe więc, że chcą to wcześniej nadrobić. Może to się jednak odbić negatywnie na firmie, pod warunkiem, że AMD będzie umiało wykorzystać szansę. Pamiętajmy, że niższy proces nie oznacza zwycięstwa na rynku kart graficznych.

Zobacz też: Instagram zaczął pytać nowych użytkowników o wiek

Z drugiej strony, presja wzrosła jeszcze bardziej w przypadku firmy Intel. Ta wciąż stara się rozwinąć produkcję układów 10 nm. Proces 7 nm jest natomiast dopiero w planach na 2021 rok. Warto jednak pamiętać, że  7 nm firmy Intel jest w przybliżeniu równe 5 nm i jest oparte na EUV. Dlatego też wbrew pozorom będzie go znacznie łatwiej wdrożyć niż proces 10 nm. Proces 5nm TSMC przekroczył 50% wydajności. Tyle właśnie wynosi wydajność dla procesu 7 nm. Miesięczne moce produkcyjne zostały zwiększone z 50 tysięcy jednostek do 70 tysięcy jednostek. Nowy proces 5 nm jest 1,8 razy gęstszy niż starszy proces 7 nm i może zwiększyć prędkość zegara o 15%. Oznacza to, że procesor główny i procesor graficzny, które obecnie pracują z częstotliwościami odpowiednio 4,4 GHz i 1700 MHz, będą w stanie dość łatwo osiągnąć wartości 5,0 GHz i 1955 MHz. Jest na co czekać.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.