Trump powtarza stanowisko swojej administracji, mówiące, że Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Ameryki i NATO. Stany Zjednoczone opierają swój argument przeciwko używaniu narzędzi 5G Huawei do budowy wież telekomunikacyjnych na dwóch założeniach. Pierwszym z nich jest chińska ustawa o wywiadzie krajowym. Ta wymaga od firm udzielania pomocy służbom bezpieczeństwa, gdy rząd uzna taką współpracę za konieczną. To oczywiście irytuje Stany Zjednoczone. Obawiają się, że taka współpraca może mieć miejsce zarówno w czasie pokoju, jak i wojny.

NATO za namowami USA obawia się Huaweia

NATO Trump USA Huawei

Druga przesłanka mówi, że sprzęt Huawei jest podatny na zagrożenia związane z bezpieczeństwem. Wszystko to zdaniem Stanów Zjednoczonych naraża komunikację między krajem a jego sojusznikami. Powoduje to ryzyko przechwycenia informacji przez władze chińskie lub innych agentów. Przemawiając na szczycie NATO w Anglii, Donald Trump po raz kolejny stwierdził, że Huawei jest zagrożeniem dla USA członków NATO. Prezydent USA uważa również, że europejscy członkowie paktu nie będą korzystać ze sprzętu Huaweia. W deklaracji złożonej na szczycie stwierdził również, że organ ten rozumie potrzebę korzystania wyłącznie z bezpiecznych systemów łączności dla swoich potrzeb.

Zobacz też: Apple radykalnie zmienia strategię – iPhone 12 w aż czterech wersjach

Zgodnie z wydaną dziś deklaracją NATO podkreśla, że tak jest:

[…] będzie nadal zwiększać odporność naszych społeczeństw, a także naszej infrastruktury krytycznej i naszego bezpieczeństwa energetycznego. NATO i sojusznicy, w ramach swoich kompetencji, są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa naszej komunikacji, w tym 5G. Tym samym uznająaliśmy potrzebę polegania na bezpiecznych i odpornych systemach. Ogłosiliśmy przestrzeń kosmiczną jako dziedzinę operacyjną NATO. Uznaliśmy jej znaczenie dla zapewnienia nam bezpieczeństwa i sprostania wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, przy jednoczesnym przestrzeganiu prawa międzynarodowego. Zwiększamy nasze narzędzia reagowania na ataki cybernetyczne i wzmacniamy naszą zdolność do przygotowania się na hybrydowe taktyki, które mają na celu osłabienie naszego bezpieczeństwa i społeczeństw. Zwiększamy rolę NATO w dziedzinie bezpieczeństwa ludzi. Zdajemy sobie sprawę, że rosnące wpływy Chin i polityka międzynarodowa stwarzają zarówno możliwości, jak i wyzwania, którymi musimy się wspólnie zająć jako Sojusz. 

Jak widać, Trump zaangażował całe NATO w swoją wojnę handlową. A dowodów przeciwko Huaweiowi jak nie było, tak nie ma.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.