Nie jest tajemnicą, że Intel ma problemy z produkcją procesorów. Wpływ tego stanu rzeczy na producentów komputerów jest ogromny. Wysokie ceny mogą nieco złagodzić popyt. To jednak tylko zwiększa problemy. Producenci komputerów z tego powodu coraz częściej szukają alternatyw. Firma Dell, która była dość lojalna wobec firmy Intel przez ostatnie 35 lat, została postawiona pod ścianą. Z tego też powodu coraz chętniej zerka w kierunku AMD.

Dell interesuje się Ryzenami od AMD

Dell Ryzen AMD

Tom Sweet, że Dell nie spodziewa się, żeby sytuacja ta zmieniła się do drugiej połowy przyszłego roku. Dodał przy tym, że firma obecnie ocenia układy od AMD. Powodem tej decyzji jest ostatni kwartał finansowy firmy. Producent odnotował w nim spadek sprzedaży komputerów osobistych o 6% spowodowany niedoborem procesorów. Układy Czerwonych są coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do tych oferowanych przez Niebieskich. Pod wieloma względami je przewyższają. Seria Ryzen 3000 jest oparta na znacznie mniejszym procesie produkcji 7 nm i znacznie przewyższające procesory Intel, jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny.

Zobacz też: Resident Evil 3 Remake istnieje – do Sieci wyciekły grafiki promujące grę!

Dzieje się to w czasie, gdy komponenty komputerowe ogólnie doświadczają znacznych spadków cen. Układy pamięci operacyjnej stały się tańsze niż kiedykolwiek wcześniej. Natomiast ceny kart graficznych nie są już zawyżane z powodu bańki kryptograficznej.  Nie jest to pierwszy raz, kiedy firma Dell integruje produkty czerwonych ze swoimi systemami. Jednak w przeszłości były to głównie procesory graficzne i niewielka liczba procesorów w wybranych komputerach PC. Nie sądzę również, aby umowa z firmą AMD całkowicie odsunęła współpracę z Intelem na bok. Raczej, jeśli współpraca pomiędzy firmami Dell i AMD się powiedzie, prawdopodobnie będzie to oznaczać oferowanie konsumentom możliwości wyboru, w zależności od ich potrzeb.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.