Facebook Clearview AI

Chińczycy tworzą standardy rozpoznawania twarzy dla ONZ

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jednym z najgorętszych tematów w dziedzinie technologii jest obecnie rozpoznawanie twarzy. Technologia, która jest powoli wprowadzana przez rządy ze względu na jej potencjał w zakresie poprawy nadzoru i kontroli granicznej. Zgodnie z raportem Financial Times, standardy ONZ w zakresie rozpoznawania twarzy są obecnie kształtowane przez chińskich gigantów technologicznych. Należą do nich między innymi China Telecom, ZTE i Dahua. Firmy te są znane z propozycji dotyczących specyfikacji. Te mają na celu ujednolicenie rodzaju monitoringu twarzy, obrazu i pojazdów, przyjętych do celów nadzoru na całym świecie.

Chińczycy tworzą system rozpoznawania twarzy dla ONZ

Chiny rozpoznawanie twarzy ONZ

Informacje te pochodzą z przecieków dokumentów. Pokazują one, w jaki sposób firmy, które są głęboko zaangażowane w kształtowanie tych standardów, mają tę przewagę, że wpływają na regulację, aby lepiej dostosować się do własnych celów. Zaleta ta jest szczególnie widoczna w krajach rozwijających się w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Właśnie tam Chiny wykorzystują inicjatywę Belt and Road Initiative do zapewnienia im infrastruktury telekomunikacyjnej i nadzoru. Z kolei kraje te szybko przyjmują standardy ratyfikowane przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ONZ.

Zobacz też: Facebook traktuje swoje zasady odnośnie fakenewsów dość wybiórczo

Dotyczy to wielu powodów, z których najważniejsze jest to, że kraje rozwijające się nie mają środków na opracowanie własnych standardów. Oznacza to, że Chiny uzyskają kontrolę nad dużą częścią globalnego rynku technologii. Razem z tym zyskują możliwość forsowania własnej wizji. Na przykład to, że policja mogłaby wykorzystać rozpoznawanie twarzy do monitorowania podejrzanych. Firmy do nadzorowania swoich pracowników, a także rządy jako sposób na śledzenie niektórych mniejszości lub ludzi na czarnej liście. Ponadto istnieje niepokojące przekonanie, że szerokie przyjęcie tych nowych standardów i społeczna akceptacja rozpoznawania twarzy może nastąpić przed właściwą oceną wpływu na prywatność.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy