ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
25 lat PlayStation

25 lat PlayStation – wspominamy pierwszą konsolę Sony

Autor: Arkadiusz Stec Kategoria: Newsy

Ćwierć wieku temu na rynku pojawiła się pierwsza konsola PlayStation. W ciągu 25 lat Sony zarobiło na konsolach ogromne pieniądze. Przypomnijmy więc sobie, czym było pierwsze PlayStation i jak poradziło na naszym rynku.

PlayStation miało swoją premierę 25 lat temu w Japonii

25 lat PlayStation

3 grudnia 1994 roku PlayStation trafiło do pierwszych klientów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Miało imponującą jak na tamte czasy specyfikację:

  • Procesor MIPS R3000A @ 33,8688 MHz
  • Procesor dźwięku: 24-kanałowy ADPCM
  • Pamięć Video: 1 MB
  • Pamięć RAM: 2 MB
  • Napęd: CD-ROM
  • Rozdzielczość: 640 × 480
  • Paleta kolorów: 16,7 miliona
  • Karta pamięci: 128, 256, 512 kB (oraz 1, 2, 4 i 8 MB)

Dopiero prawie rok później konsola pojawiła się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Polacy musieli poczekać jeszcze dłużej. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Polsce dopiero w 1996 roku. Nie mieliśmy w naszym kraju oficjalnej premiery i dystrybutora. Sprowadzeniem PlayStation do Polski zajęła się Ultima oraz Lanser.

25 lat temu PlayStation było bardzo drogie

25 lat PlayStation

Pierwsze egzemplarze wprowadzone na nasz rynek kosztowały 1599 zł. Dla przypomnienia miesięczne zarobki przeciętnego Kowalskiego wynosiły w tym czasie 600-800 zł (a to oczywiście średnia). Wielu ludzi zarabiało znacznie mniej. Mało kto mógł sobie pozwolić na wydanie dwóch lub trzech pensji na konsolę do gier. W dodatku same gry także nie były tanie. 220-250 złotych w tamtych czasach wydawało się ponurym żartem.

Sprzedaż w Polsce znacznie zwiększyła się po złamaniu konsoli

Piractwo w latach dziewięćdziesiątych było dość powszechne. Cena konsoli spadała, a w dodatku można było ją przerobić (wlutować czip) i zyskać możliwość uruchamiania pirackich kopii gier. Dzięki temu zakup Gran Turismo, Tekkena czy innego popularnego tytułu oznaczał wydanie kilkudziesięciu, a nie kilkuset złotych.

25 lat temu do sprzedaży mógł trafić SNES-CD, a nie PlayStation

Sony podczas prac nad swoją pierwszą konsolą szukało partnera. Nie miało doświadczenia, ale posiadało pieniądze i co ważniejsze napędy CD-ROM. Do współpracy zaproszono Nintendo. Niestety SNES-CD nie nie pojawił się na rynku. Powodem była „różnica zdań” (choć plotka głosi, że chodziło o pieniądze – kto by pomyślał). Nintendo rozpoczęło współpracę z Philipsem, a Sony postanowiło dokończyć produkt samodzielnie. Była to bardzo dobra decyzja. Pierwsze PlayStation sprzedało się w 100 milionach egzemplarzy.

Byliście w gronie szczęśliwców posiadających pierwszą konsolę Sony? Może macie jakieś fajne wspomnienia z tamtych czasów? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Zobacz także: Autentyczne zdjęcia PlayStation 5 w wersji deweloperskiej wyciekły do sieci

Źródło: Playstation Blog, Wikipedia, strefapsx

Sprawdź najnowsze wpisy