Intel zakończył sprzedaż większości swojej działalności w zakresie modemów do smartfonów firmie Appe. Transakcja, która została ogłoszona w lipcu, jest wyceniana na 1 miliard dolarów, choć Intel twierdzi, że odnotował przez nią wielomiliardową stratę. Posiadając technologię Intela, Apple będzie w stanie pozyskać więcej komponentów dla swoich urządzeń we własnym zakresie. Nie będzie więc już musiało ubiegać o względy dostawców, takich jak Qualcomm. Warto pamiętać, że obydwaj giganci ścierali się w sądzie. Apple zdecydowało się pójść na ugodę właśnie ze względu na zakup modemów.

Apple oficjalnie przejmuje część Intela

Apple oficjalnie przejmuje część Intela

Sprzedaż obejmuje tylko dział nazwany Intel smartphone modem business. Oznacza to, że Intel wciąż będzie tworzyć modemy dla komputerów, gadżetów IoT i pojazdów autonomicznych. Te będą jednak powstawały we współpracy z MediaTekiem, który jest nowym partnerem niebieskich. Intel twierdzi, iż antykonkurencyjna taktyka patentowa Qualcomma wymusiła sprzedaż tej części biznesu. Kierownictwo firmy zeznawało w sądzie na temat roszczenia w ramach toczącej się sprawy antymonopolowej FKH przeciwko producentowi procesorów z serii Snapdragon. Sędzia orzekł przeciwko firmie, ale Qualcomm odwołał się od decyzji, wnosząc sprawę do amerykańskiego Sądu Apelacyjnego.

Zobacz też: Aplikacja Wiadomości od Google zweryfikuje nadchodzące SMS-y

Wróćmy jednak do tematu. Transakcja właśnie się oficjalnie zakończyła. Apple będzie właścicielem technologii i łańcucha dostaw. Dzięki temu stanie się mniej zależne od innych dostawców. Przynajmniej jeśli chodzi o projektowanie i produkcję niektórych z najważniejszych elementów jego urządzeń mobilnych. Amerykański gigant dąży do coraz większej samodzielności w produkcji. Wiąże się to nie tylko z obawami o nieczyste zagrywki konkurentów, ale także z nadawaniem priorytetów dla ich potrzeb.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.