Trzy afrykańskie startupy z branży fintech: OPay, PalmPay i wschodnioafrykańska firma logistyczna Lori Systems, zamknęły w tym roku duże zbiórki pieniędzy. Transakcje same w sobie nie są szczególnie godne uwagi. Jednak razem odsłaniają nowy trend w afrykańskim ekosystemie startupów. Okazuje się bowiem, że głównymi inwestorami w tym przypadku są Chiny. Jest to naprawdę zaskakujące, gdyż można założyć, że małych firm z potencjałem w Państwie Środka na pewno nie brakuje.

Chiny inwestują w Afrykę

Chiny inwestują w afrykę

W tym roku te trzy firmy otrzymały łącznie 240 milionów dolarów. Cała ta kwota została wpłacona przez 15 różnych inwestorów chińskich. Ci stają się coraz bardziej aktywni na afrykańskiej scenie technologicznej. Specjaliści twierdzą, że 2019 rok będzie znany jako ten, w którym chińscy inwestorzy weszli na scenę startupów w Afryce.

1,2 miliarda ludzi na kontynencie to największa część światowej populacji osób nieposiadających rachunku bankowego. To czyni Afrykę jako najbardziej chłonnym rynkiem na usługi tego typu w przyszłości. W poprzednich latach interakcje Państwa Środka z afrykańskimi startupami były stosunkowo lekkie w porównaniu z zawieraniem transakcji na infrastrukturze i towarach. Chińskie podmioty inwestujące znaczne środki w afrykańskie mobilne platformy konsumenckie pozwalają przyjrzeć się nowym kwestiom związanym z ochroną danych i bezpieczeństwem na kontynencie.

— zauważa jeden ze specjalistów.

Zobacz też: ZTE przedstawia MiFavor 10 na bazie Androida 10 – kilka punktów jest godnych uwagi

Kolejną istotną kwestią jest zdobycie jak największej strefy wpływów. Obecnie to Indie są największym obiektem zainteresowania świata. To jednak sprawi, że tamtejszy rynek nasyci się w ciągu kilku lat. Zbudowanie mocnej pozycji w Afryce da Chinom znacznie lepszy start w inwestycje na tamtym kontynencie. Kolejną istotną kwestią jest walka o wpływy z USA, które toczy wojnę handlową przeciwko Państwu Środka. Dominująca pozycja w Afryce może się okazać z perspektywy czasu niezwykle istotna.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.