ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Raspberry Pi podrożeje 

Raspberry Pi 4 zakłóca własny sygnał Wi-Fi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Raspberry Pi 4 jest najnowszym minikomputerem z serii. Przy okazji jest także najmocniejszym członkiem swojej rodziny. Jego sercem jest Układ Broadcom BCM2711B0 oparty na czterech rdzeniach Cortex-A72 o taktowaniu 1,5 GHz każdy. Współpracuje on z układem graficznym o taktowaniu 400 MHz oraz do 4 GB pamięci operacyjnej. Dzięki tak wydajnym podzespołom może on generować obraz nawet w QHD. Okazuje się jednak, że wynikają z tego dość spore problemy.

Raspberry Pi 4 problemy z Wi-Fi

Raspberry Pi 4 Wi-Fi

Nie dotyczą one jednak wydajności układu bądź jego przegrzewania. Problem wydaje się znacznie bardziej złożony.  W ciągu ostatniego tygodnia wielu użytkowników zgłosiło problem z siecią Wi-Fi w  Raspberry  Pi 4. Występuje on podczas korzystania z kabla HDMI w rozdzielczości QHD. Wtedy też zasięg Wi-Fi drastycznie spada, uniemożliwiając przy tym nawiązywanie połaczenia. Raspberry Pi Foundation potwierdziło występowanie tego problemu. Kwestia ta została szczegółowo omówiona na blogu inżyniera oprogramowania Enrico Ziniego. Odtworzył ten problem, pracując w rozdzielczości 2560 × 1440 na kilku egzemplarzach z różnymi kablami HDMI.

Zobacz też: Wydawca Project Cars przejęty przez Codemasters – co z najmocniejszą konsolą?

Elektronika i inżynier oprogramowania, Mike Walters, na Twitterze badał tę kwestię dalej. Używając HackRF, odkrył szum radiowy emitowany przez malinkę, gdy jest ustawiona na użycie rozdzielczości QHD. Częstotliwość radiowa znajduje się w tym samym zakresie, co kanał Wi-Fi 1, co powoduje, że Pi 4 blokuje własną sieć bezprzewodową.

Będziemy dążyć do rozwiązania problemu poprzez aktualizację firmware. Ta wystartuje już od przyszłego tygodnia. W międzyczasie każdy, kto chce korzystać z rozdzielczości 2650 × 1440 i doświadcza tego problemu, powinien dostosować swój router do korzystania z pasma 5 GHz.

— powiedział rzecznik fundacji.

Jest to dość nieprzyjemny problem. Pokazuje on jednak zaangażowanie firmy w rozwiązywanie trudności napotkanych przez społeczność. Szybka reakcja i podanie tymczasowego rozwiązania problemu nie jest częstym zjawiskiem.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy